Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Ocak 2019

Çocuklarda Kardeş Kıskançlığı Nasıl Önlenir?

[ads2]Bir çocuğunuz var ve ikinci bebeğinizi de doğurdunuz ya da doğurmak üzeresiniz. Peki ilk çocuğunuz kendisinden sonra gelecek olan kardeşe hazır mı? Dünyaya yeni gelen bir bebek sürekli ilgi ve alaka görüp hiçazarlanmadığını gören büyük kardeş onu kıskanmayacak mı? Elbette her insan gibi o da küçük kardeşine olan ilgiyi sezip kıskanacak belki de bilinç altına artık istenmediğini ve sevilmediğini yerleştirecek. Bu durumda üzerine büyük sorumluluk düşen anne ve babalara ne yapmak düşüyor biliyor musunuz? Minik bebeğinizin üzerine titrerken diğer çocuğunuzun üzülmesine hiçbir ebeveyn dayanamaz.
İşte kardeş arasında kıskançlık olmaması için Çocuk Gelişimi Uzmanı Aysel Kocamaz bakın konu hakkında ne söylüyor.

Doğumdan sonra hastaneye gelen diğer çocuğunuza oldukça sıcak ve “ona sen benim için çok değerlisin” hissini vermelisiniz. Asla yeni doğan bebeğinizi onun gözünün önünde dokunulmazlığı varmışcasına davranmamalı ve onu dışlamamalısınız.

Minik bebeğinizi kardeşine nasıl tanıttığınız en önmli nokta. Ona “bu bebek senin de bir parçan, senin kardeşin, sen onun abisi/ ablası olacaksın” gibi yeni kardeşini kabullenmesi kolay cümleler seçmelisiniz.

Sürekli bebeği emzirdiğinizi görüp kıskanacağı için ona şu şekilde telkinlerde bulunabilirsiniz.
Bak kardeşin çok küçük o henüz yürüyemiyor. İlk doğduğunda sen de aynı böyleydin, hep kucağımda olurdun. Onun da senin gibi kendi yemeğini kendi yiyene kadar benim sütümü emecek. Çünkü o başka bir şey yiyemez. Bebeklerin hepsi aynıdır. Onunla oyun oynamak, gezmek istiyorsan bana yardım et, hemen büyüsün.

Anne ilk dönemlerde sadece evde olup kendini bebeğe vereceği için büyük çocukla ilgilenecek ona alaka gösterecek biri mutlaka olmalıdır. Bu baba da olabilir dede veya nine de. Örneğin ona oyuncaklar almalı, parklara, gezmelere götürmelidir.

Eve gelen misafirlere onun yanında “sen artık büyüdün kocaman oldun, artık yeni bebeği daha çok severler” gibi şeyler söylememeleri için uyarıda bulunun.

Yeni doğan bebeği sevdiğiniz zamanlarda “Benim kızım – oğlum” gibi cümleler yerine “kızım – oğlum” demeniz daha doğru olur.

[ads1]Büyük kardeşin yeni bebeği sevmesine öpmesine izin verin. Hatta sevmeye çekindiği zamanlarda dahi hadi kardeşini yavaşça öp gibi telkinlerde bulunun. Asla ona “gitme yanına, öpme, dokunma” gibi olumsuz cümleler kullanmayın. Sadece biraz daha hassas ve kibar olması konusunda onu uyarabilirsiniz.

Kardeşini kıskanmasın diye asla onu üstün tutmayın. Eğer kıskanmasın diye sürekli onu üstün görür ve kollarsanız diğerini kolladığız vakitte artık yapacağınız bir şey kalmayabilir. Her zaman eşit davranın ve kardeş arasındaki her  üstünlüğü ortadan kaldırın.

©Kadının Kitabı özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz