Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Kasım 2018

Çocuğunuzun Zeki Bir Öğrenci Olmasını İstiyorsanız Eğer…

Uzun ve sıcak koca bir yaz tatili bitti. Artık bütün öğrencileri keyifli bir o kadar da yorucu eğitim öğretim yılı başladı bile.

[ads1]Eskiden çocuklara çanta alırken yanında bir de beslenme çantası olurdu. 2. Tenefüs ise beslenme saati olarak belirlenmişti. Ancak şimdiki okullarda hemen hemen hepsinde hem kantin var, hem de yemekhanesi. beslenme çantası devri bitti diyebiliriz.
Ancak çocuklar okul çağlarında dikkatli ve doğru beslenmeli. Eğer siz anne baba olarak ben parasını günlük olarak veriyorum onun canı ne isterse yiyebilir diye düşünmeniz oldukça yanlış olur.
Çünkü çocuklar faydalı ya da zararlı diye ayrım yapmazlar. Canları çikolata, bisküvi, hamburger, tost gibi aperatif ve sağlıksız yiyeceklere daha fazla talep gösterirler.

Okul çağındaki çocukların zihinsel ve fiziksel gelişimini destekleyen, beynin daha iyi çalışmasını sağlayan yiyecek listesini şu şekilde sıralayabiliriz.

Zihni kuvvetlendiren besinler nelerdir?

Balık: İçinde bulunan bol miktardaki omega- 3 yağ asiti; beyni direkt olarak etkiliyor ve vücuda giren zararlı maddelerin atılmasında etkin rol alıyor.

Kırmızı et: İçeriğindeki demir beyine oksijen taşınmasına ve zihinsel faaliyetlerin güçlenmesine destek veriyor. Aynı zamanda iyi bir B12 kaynağı olduğu için unutkanlığın önlenmesine destek oluyor. Besinlerin içeriğindeki demirin kullanımıysa C vitamini sağlıyor. Bu yüzden çocuğunuza et ile birlikte mutlaka limon ilaveli bir salata yedirmeye çalışın.

Kavrulmamış fındık, ceviz, badem: Bu tip antioksidan kaynağı, yağlı tohumlar içeriklerindeki E vitamini sayesinde beynin etkin ve verimli kullanılmasına yardımcı olurken, düşünsel kabiliyeti de geliştiriyor.

Muz: Sodyum, potasyum, magnezyum gibi minerallerden zengin olduğu için muz, kasların doğru çalışmasına, kalp ritminin doğru ayarlanmasına ve beyne oksijen gitmesine yardımcı oluyor. Bu sayede zihinsel kabiliyet artıyor. Çocuğunuzun her gün 1 adet muz yemesinde fayda var.

Yeşil yapraklı sebzeler: Ispanak, pazı, lahana, maydanoz, semizotu gibi mevsimine uygun olarak tüketilen yeşil yapraklı sebzeler iyi folik asit kaynakları olduğundan beyin hücrelerinin gelişimine yardımcı oluyor. Her gün mutlaka 8- 10 yemek kaşığı koyu yeşil yapraklı sebze tüketmeye özen gösterilmeli.
[ads2]

Böğürtlen, ahududu, yaban mersini, çilek, nar ve kiraz: Bu tip meyveler içeriklerindeki antikosidanlar sayesinde çocukta okul ve sınav döneminde strese bağlı oluşabilecek zararlı maddeleri önlerken, stresin atılımına da yardımcı oluyor. Özellikle yaban mersini üzerine yapılan bir çalışmada; bu meyvenin sinir hücreleriyle doğrudan iletişime geçtiğini ve belleği geliştirdiğini görüyoruz. Fakat meyveleri mevsimlerine göre tercih etmek çok önemli.

Süt ve yoğurt: Çinko minerali, zihinsel gelişim ve dikkat kabiliyeti üzerinde olumlu etkilere sahip. Çinko eksikliğinde davranış bozukluğuna kadar giden sorunlar oluşabiliyor. Çinkonun en iyi kaynağı süt. Çocuğunuza günlük olarak  2 bardak süt içirin.
Küçük çocuklarınızın zevkle yiyeceği kahvaltı tabaklarını görmek için tıklayın.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz