Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Kasım 2018

Çocuğunuzu Köyde Yetiştirmek İçin 7 İkna Edici Sebep

Çoğumuzun annesi babası köy ortamında büyüyüp bu zamana gelmiştir. Zaten Türkiye’nin bundan 30 yıl önceki hali de çok gelişmiş olmadığı için İstanbul’u İzmir’i Ankara’sı da köyden farksızdı. Diğer bir deyişle hem nüfus azdı hem de betonarme yapılar çok fazla olmadığı için ortam daha doğal ve katıksızdı. Şimdiki zamana baktığımızda ise her şey yapay, doğallıktan ve sadelikten uzak, hatta insanı, hayvanları kısacası yaşayan tüm canlıların yaşamını tehlikeye atabilecek bir durumda.

[ads2]Teknolojinn gelişmesiyle birlikte daha az yeşil alan daha çok karmaşık içinden çıkılmayan binalar, yapılar oluşmaya başladı. Durum böyle olunca çocuk yapmak bile yapay ortamda olmaya başladı. Örneğin insanların yediğinden, içtiğinden doğal yapısı bozuldu ve adı konulamayan ve her şey yolundaymış gibi görünen bir kısırlık çıktı. Bu sebepten de tüp bebek yapma oranı daha da arttı ve artmaya da devam ediyor. http://kadininkitabi.com

Peki çok gelişmiş olmak her zaman güzel midir? Ya da olmazsa olmaz mıdır? Aslında doğruyu söylemek gerekirse gerçekten de çok cezbedicidir.

Ancak yine de biz kadininkitabi.com olarak çocuğunuzu köyde yetiştirmenizi istetecek 7 ikna edici sebebi yazdık. Gerçekten d bu 7 sebebi okuduktan sonra evet benim çocuğum büyük şehirde değil, tamamen doğal bir köyde büyüsün isteyeceksiniz. İşte ikna edici 7 süper sebep:

1. Köyde büyüyen çocuk dışarıda oyun oynama özelliği kazanır

Köy demek teknolojiden uzak ve tamamen doğal bir ortam demektir. Çoğu köy öyle olmasa da genellikle böyledir.
Evde bilgisayar, playstation bulamayan çocuk asla evde yaşlılar gibi oturup zaman geçirmek. Çocuğun doğasına aykırıdır bu.
Çocuk uyanır kahvaltı eder ve kendini hemen evin dışına atar.
Gider suyla toprakla, çamurla, hayvanlarla oynar. Kendine yeni yeni şeyler, uğraşlar edinir. Böylelikle hazırı tüketen değil, daima üreten bir kişiliğe sahip olur. Diğer türlü oturur bilgisayar başına, internete, yemek bile yeme isteği oluşmadan uykusu gelir ve tamamen boş zaman geçirir.

2. Köyde yaşayan çocuk ister istemez doğal beslenir

Köyde insanların işi gücü tarla, bağ bostan ve hayvancılıktır. İnsanın da zaten bunlardan başka yemeye ihtiyacı yoktur.
Sütü, yoğurdu, kaymağı, patatesi, domatesi, yumurtası, meyvesi her bir şeyi tarlada bahçede fazlasıyla vardır. Bu şekilde yapaylıktan uzak beslenen bir kişi kolay kolay hasta olmaz ve daima dinç olur. Eğer canı tatlı bir şeyler yemek isterse tam buğday unundan ve köy yumurtasından sütünden kek yapılır ve afiyetle yenir.

[ads1]3. Köydek çocuklar daha fazla sosyalleşme imkanına sahptir

Çünkü köydeki çocuklar biri beni kaçırır mı? Bana kötülük yapar mı? Diye eve tıkılıp kalmaz. Daima boş vaktini evin dışında kendine evre evlerden arkadaş bulmak için harcar. Onlarla yeni yeni ilişkiler kurar ve ilişkilerini geliştirir. Çoğu şehirde anneler babalar onların çocuğuyla görüşme, dışarı çıkma, yabancılarla konuşma, verdiklerinde bir şey yeme diye endişelerinden çocuklara bu yönde baskı yaparlar. Köyde böyle bir durumla asla karşılaşılmaz.

4. Köydeki çocuklar hayvanları tanır ve bilir

Köydeki çocuklar her türlü hayvanı birebir görme, tanıma ve dokunma  şansına sahiptir. Örneğin inek, koyun, kuzu, at, eşek, tilki, kurt, ayı hatta yaban domuzu bile görebilme şansları vardır. Şehirdeki bir çocuk bunları sadece hayvanat bahçesinde ya da televizyonlarda görebilmektedir. İlk defa köye giden ve inek gören bir çocuğun e kadar şaşırdığına siz bile inanamazsınız.

5. Köyde yaşayan ve büyüyen çocuklar meyveleri ve ağaçları yakından tanır

Köyün en güzel özelliklerinden biri de budur. Meyveleri raflarda değil, onların yetiştiği ve olgunlaştığı yerlerde görme sanşı vardır. Elma ağacını henüz elması yokken bile bilebilir. Domates fidesini koklamasıyla ve görmesiyle hemen doğru yanıt verebilir. Patatesin aslında toprağın içinde büyüdüğünü ve birazcık kazınca yumru yumru bir sürü patatesin bir arada olduğuna şahit olabilir.

6. Köydeki çocuklar daha merhametli olurlar

Çünkü  çevresinde kötülük yapan ve onu korkutan kimse olmaz. Genellikle çevresinde yaşayan herkes onun komşusudur. Birine bir şey olsa hemen sorgusuz sualsiz yardıma gidilir. Hasat zamanı karşılık beklenmeden yardım edilir. Birinin hayvanı taşlanmaz, kovalanmaz, işkence edilmez. Hayvanlara karşı daha şefkatli olunur. İnsan sevgisi köylerde daha doğal ve içtendir.

7. Köyde yetişen çocuklar büyüklerine saygı, küçüklerine sevgi gösterirler

Köyde yaşlı bir amca görse hemen sen kimin oğlusun- kızısın diye sorar. Çocuk hemen onun elini öper, ona karşı saygılı davranır. Asla konuşmaktan cevap vermekten çekinmez, korkmaz. Bilir ki ondan bir zarar gelmez. Bu yüzden de tanısada tanımasa da bir çocuk kendinden büyüğe saygı gösterir. Küçükleri ezmez, dövmez ya da dışlamaz.

Yani kısacası köy demek doğal ortam, temiz hava hormonsuz sebze- meyveler ve  bozulmamış dostuklar, menfaatsiz ilişkiler barındırır.
Bu yüzden çocuğu belli bir  kişiliğe getirene kadar köy ortamında yetiştirip büyütmek gerekir. Yoksa sosyal oyun  ve arkadaşlık sitelerinden başını kaldıramaz ve odasından çıkmayan bir çocuk olur.
Kadının Kitabı.com özel haberidir. İzinsiz olarak kullanılamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Ersin dedi ki:

    Valla süper. Resmen ikna oldum. Özellikle de doğal yaşam ve Ağaçları meyveleri tanıması bakımından. Bizim çocuklar domatesi ağaçta yetişiyor zannediyorlar. En azından yaz tatilini geçirmeleri Şart. Bu yazı için teşekkür ederim. Gayet iyi tespit yapmışsınız.

Yorum Yaz