Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 20 Kasım 2018

Çocuğa Ceza Vermek Doğru mu?

[ads1]Çocuğa disiplin ve terbiye vermek için nasıl bir yol izlenmeli?
Çocuğa uyması gereken kurallar nasıl öğretilmelidir? Çocuğa bağırmak, dövmek, hırpalamak ya da sınır koymak doğru bir eğitim midir? Psikolog Aylin Durmaz’ın konu hakkındaki görüşlerini Kadının Kitabı.com’da okuyun.

Geçmişten günümüze en fazla uygulanan ve çocuğun asla iyi yönde gelişmesini sağlamayarak onun kendine olan güveninin azalmasında ve arsız olmasında etkin olan yöntem dayaktır. Çocuğa cezalandırmak için yapılan fiziksel acı aslında çocuğun hatasını anlamasına engel olmaktadır. Çocuk bir suç işlediğinde ya da kötübir şey yaptığında dövülüyorsa çocuk bunu kendine kızıldığı için yapıldığını algılıyor ve yaptığının yanlış olduğunu anlayamıyor. Dayak atmak, dövmek; ne kadar etkli bir yöntemmiş gibi görünse de aslında çok zararlı bir davranıştır.

Çünkü dayak yiyen çocuk kendini savunamaz ve içinde o öfke bir kar topu gibi gittikçe büyür büyür. Ergenlik çağlarında da ne yazık ki bu durum fazlasıyla ortaya çıkar. Bu yüzden, disipline, ceza değil bir öğretme süreci olarak bakılmalıdır. Bu süreç, çocuğun kuralları benimsemesine yardımcı olur.

utangac-cocuk-ceza

Sınır koyarken,

– Çocuk, bir kuralı ihlal ettiğini yanlış yaptığı davranışının anne baba tarafından onaylanmadığını bilmeli,
– Yaptığı şeylere karşı olan yorumlar çocuğun kendine değil de davranışından dolayı yapılmalı,
– Çocuğun yaşı göz ardı edilmemeli ve onun yaşına uygun beklentilerde bulunulmalı,
– Ona vurmasanız da dilinizle dövmeyin. Komşunun çocuğu şöyle sen böylesin, başkası iyi sen kötüsün gibi cümleler kullanmayın. Çocuk küçük olduğundan sizin ona ne kadar değer verdiğinizi aslında sadece kendisini üzmek istediğinizi anlamayarak farklı yorumlarda bulunabilir. Örneğin kendinin sevilmeyen bir çocuk olduğunu düşünmek gibi.

[ads2]- Bir şeye sınır koyarken her hatasında o sınırlamayı yapmayın. Sınırladığınız şeylerin yaptığı hatanın boyutuna göre verin. Örneğin hergün harçlığını kesmeyin. Çocuk bir süre sonra harçlık alamayacağını düşünerek para elde etmek için başka yöntemler aramasına neden olur.

Anne baba daima kendi duygularını ondan istediklerini dile getirmelidirler.Çocuğu karşısına alıp sadece öğüt vermemeli onun da düşüncelerini sormalıdır.
Tartışma ve kızgın anınızda ona karşı hemen bir ceza  belirlenmemeli bunu daha sonra ayrıca konuşacağız deyip sakinleşildiğinde uygun bir yol bulunmalıdır. Bu şekilde çocuk neler olabileceğini hatasının ne denli büyük ve önemli olduğunu düşünme fırsatı bulacaktır.

©Kadının Kitabı özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz