Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Aralık 2018

Cilt Çatlaklarının Olmaması İçin Doğal Yöntemler

Cilt çatlakları, hızlı ve sürekli kilo alıp vermeler ve hamilelik süreci gibi durumlara bağlı olarak, vücudun farklı bölgelerinde ortaya çıkmaktadır. Görüntü açısından, sorun oluşturan bu çatlakların oluşumunda etkili, bazı durumlar bulunmaktadır.

Hamilelik, cilt çatlakları oluşmasında, en bilinen durumlarından birini işaret etmektedir. Hamilelik sürecinde doğal olan, kilo artışları ile cildin gerginlik seviyesinin artışına bağlı, çatlaklar oluşabildiği gibi, doğum sonrasında yaşanan ani kilo değişiklikleri de, çatlakların oluşmasına zemin hazırlayabilmektedir. Bunun yanı sıra, sürekli diyet listeleriyle yaşayan ve kısa süreli ve sürekli olarak ani kilo değişimleri yaşayan kişilerde de, cilt çatlaklarının ortaya çıktığı, bilinen bir gerçektir.

Cilt üzerindeki çatlakların büyük bölümü, çoğunlukla karın, kalça ve göğüslerde meydana gelmektedir. Hamilelik döneminde, karın ve göğüslerde yaşanan büyümelerin yanında, basen ve kalça bölgelerinde yaşanan kilo artışları, bu bölgeleri, ciltte oluşan çatlaklara karşı, savunmasız bırakmaktadır.

Cilt çatlaklarının oluşmasında etken faktörlerden biri de, kişilerin cilt yapısı olmaktadır. Çok açık bir ten rengine sahip olan kişilerde, çatlakların görülme sıklığı, daha fazla olmaktadır. Bunun yanı sıra, cildin elastikiyetini sağlayan kolajen lifler ve elastin liflerinin oluşturduğu düzenin bozulması ile cildin esnekliği de bozulmakta ve cilt çatlakları ortaya çıkmaktadır. Özelikle, kuru ciltlerin daha çok karşılaştığı bu sorun, nem dengesinin kaybolmasıyla da, kendini gösterebilmektedir.Cilt çatlaklarının olmaması için doğal yöntemler Hamilelik ve hızlı kilo alıp verme ciltte çatlaklara sebep oluyor. Estetik Dermatolog Yrd. Doç. Dr. Melisa Eczacıbaşı neden vücudumuzda çatlak oluştuğunu ve çatlakları önlemek için neler yapılabileceğini anlatıyor.

cilt catlaklari-2

Ciltte meydana gelen çatlakları önlemek için, dikkat edilmesi gereken, bazı noktalar vardır. Bunlardan ilki, ani kilo değişimlerini ortaya çıkarabilecek, şok diyetlerden kaçınılmalı. Bunun yanında, cilt esnekliğini korumak ve artırmak için, düzenli spor yapılması da, cilt çatlaklarına karşı, alınacak önlemler arasındadır.

Su, vücut için, temel kaynak olurken, cildin elastikiyetini artıran, en önemli unsurdur. Bu açıdan, gün içerisinde, bol bol su tüketmeye özen göstermek gerekmektedir. Bununla beraber,  sebze ve meyvenin ağırlıkta olduğu, bir beslenme programı ile de, cilt çatlaklarından kurtulmak, mümkün olmaktadır.

[ads2]Sıcak su ve ardından soğuk su uygulaması ile ciltte şok etkisi yaratılarak, hücrelerin uyarılmasının sağlanması ve vücudun esnetilmesine yönelik hareketlerle de, cilt esnekliği arttırılarak, çatlakların önüne geçilebilmektedir. Ciltte yapılacak, minik çimdik hareketleri ile kan akışının hızlanması ve cilde uygun bakım kremlerinin kullanılması da, çatlaklara karşı yapılabilecek uygulamalar arasında yer almaktadır.

©Kadının Kitabı özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz