Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Ocak 2019

Yapılan En Kötü Cilt Bakımı Hataları

[ads1]Her kadın cilt bakımı ve temizliği için farklı farklı ürünler alır. Hiç düşündünüz mü “Acaba doğru mu yapıyorum?” diye. İşte kadınların en sık yaptığı hatalar.

1. Yüzü sabunla yıkamak
Sabun her zaman sabundur. Ne kadar nemlendiricili ne kadar süt, bal, salatalık vb. özlü olsada yüzünüzü asla sabunla yıkamayın.
İşter doğal zeytinyağından isterse diğer kimyasal içerikli malzemelerden yapılmış olsun sabunlar her zaman cildimizin PH dengesini bozuyor. Bu bilimsel olarak da kanıtlanmıştır.
Yüzümüzdeki deri diğer derilerimiz kadar kaba değil. Çok hassas bir tabakası vardır. Örneğin ellerimizi günde kaç defa sabunla, bulaşık deterjanıyla yıkasak da o kadar kötü bir hale gelmiyor. Aynı işlemi yüzümüze uygulasak yüzümüz yaşlı bir hale dönüşürdü muhakkak.
Bu yüzden cildimizin kuruyup pul pul dökülmemesi için yüzümüzü kesinlikle sabundan uzak tutuyoruz.
Cilt tipinize göre içinde SLS (Sodium Lauryl Sulfate) bulunmayan temizleme jeli ya da yüz temizleme losyonuyla cildinizi temizleyebilirsiniz.

2. Alkollü tonik
Yüzümüzü sabunla temizlemiyoruz, alkol içeren tonikle de temizlemiyoruz. Bazı yüz temizleme toniklerinin içinde denature alkol (denatured alcohol veya SD Alcohol) bulunmaktadır. Arkasını incelediğinizde bu ibareyle karşılaşabilirsiniz. İlk başta bu alkollü toniklerin yüzü tertemiz yaptığını görüp düşünebilirsiniz. Yine de buna aldanıp kullanmaakta fayda var. Çünkü alkol derideki bakteriyel enfeksiyonlara ve nemli kalmasını sağlayan nemi söker atar.Cildi bir anda yağsız bırakır ve kurutur. Cilt temizleme toniği satın alırken mutlaka alkolsüz olmasına dikkat edin.

3. İçinde SLS bulunan yüz temizleyiciler
Pek çok cilt temizleyiciler duş jelleri ve şampuanların içinde SLS (Sodium Lauryl Sulfate) ya da SLES (Sodium Laureth Sulfate) bulunmaktadır. SLS adlı bileşik deride bulunan yağı çözücü bir etkiye sahip oldukları için cildin kurumasına neden olabilirler. Yapılan araştırmalarda SLS bulunan ürünlerin ciltte irritasyona sebep olabileceği tespit edilmiş.
Yüz temizleyicilerininveya diğer temizleyicileri satın alırken mutlaka arka tarafında bulunan içerik kısmını dikkatlice okuyun ve SLS bulunmayan temizlik ürünlerini almaya özen gösterin.

4. Mineral yağ ya da yoğun yağ içeren göz kremleri
Bildiğiniz gibi göz çevresi diğer yerlere göre çok daha hassas bir yapıya sahiptir. Maske yaparken, veya krem kullanırken göz çevresine uygulamayız. Hiç bir maske göz çevresine uygulanmaz. Göz çevresinde yağ üretici dokular bulunmamaktadır. Bu yüzden göz çevresi için kullandığınız kremlerin içinde mineral yağ, parafin veya yoğun yağ bulunuyor. Doğru bir şekilde sürülmediği taktirde gözünüzün ve göz çevresinin şişme mikrop kapma ihtimalini unutmayın. Yanlış kullanılan veya kalitesiz ürünler dokuları deforme ederek hızla kırışmasına neden olur.
Göz çevresine uyguladığınız ürünler jel şeklinde göz kremleri, mineral yağ, parafin ya da yoğun yağ içermeyen az yağlı ürünleri kullanın.

[ads2]
5. Son Kullanma tarihi geçmiş ürünler
Yapılan bir ankette kadınların sadece % 25’inin kullandığı ürünlerin son kullanma tarihine dikkat ettiğini biliyor muydunuz?
Aldığınız her ürünün üzerinde bulunan son kullanma-tüketim tarihine bakıp almaya özen gösterin. Üzerinde SKT bulunmayan ürünleri kesinlikle satın almayın. Çünkü ürünlerin belli bir dayanma zamanları var. Belirtilen son kullanma tarihinden sonra ürün içerisinde bakteriler çoğalabilir ve cildinize zarar verebilir.

©Kadının Kitabı özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz