Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 20 Ocak 2019

Cildinizi Arındırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yüzünüz solgun ve mat mı görünüyor?
Siyah noktalardan veya sivilcelerden yüzünüzü arındırmak mı  istiyorsunuz?
Cildi ölü hücrelerden ve siyah noktalardan  arındıran ve canlandıran kişisel bakım ürünleri hakkında merak edilenleri kadininkitabi.com’dan öğrenin…
[ads2]

Cildimiz 2 ila 4 haftada ölü hücrelerden arındırılması gereken bir deri tabakası oluşuyor. Bu ölü deri dökülüp alttan taze deri oluşur. Böylelikle derimiz sürekli yenileniyor.Bütün vücüdumuzun tamamen değişimi ise 6 ay sürüyor. Bazen deri kendiliğinden dökülemez ve sizin buna müdahale etmeniz gerekir. İşte bunun için de cilt arındırma ürünlerini kullanmanız gerekmektedir. Gelin detaylı şekile açıklayalım…

Ekfoliyasyon
Sürekli kullanılan cilt arındırıcılar ‘eksfoliyator‘ ya da ‘scrub‘ olarak tanımlanır. Yüz bakımı ekfoliyasyonu için küçük, yuvarlak yapılı ve nokta şeklinceki arındırıcı içeren ürünleri tercih etmek gerekir. Bu küçük yapılı malzemeleri içeren mikrodermabrasyon ürünler etkili bir biçimde ölü deriyi kaldırır.

Ölü dokuları arındırmada sofra tuzu, şeker ya da kayısı çekirdeği ceviz kabuğu gib katı malzemeler  ilave ediliyor. Kayısı çekirdeği ve ceviz kabuğu gibi katı malzeme içeren ürünler ciltte gözle göremeyeceğiniz çizilmeler meydana getirir. Bu yüzden bu tür ürünleri alırken içinde ne olduğunu dikkatli bir şekilde kontrol edip  alın.

Neden Ekfoliyasyon ?
Genç bireyleirn cildi taze ve hücre yenilenmesi daha hızlı olduğu için ölü dokular hızlıca kendiliğinden kalkıyor. Fakat yaş ilerledikçe hücre yenilenmesi ve diğer fonksiyonlar yavaşladığı için ölü hücreler kendiliğinden atılmakta zorlanıyor. İşte bu aşamada eksfoliyasyon uygulanması gerekiyor.

Yüzün arındırılmasında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

– Yüzünüzün derisinin hassas bir yapıya sahip olduğunu asla unutmayın. Yüz temizleme işlemlerini, yavaş, nazik ve yuvarlak hareketlerle uygulayın. http://kadininkitabi.com

– Eksfoliyasyonu yani cilt temizliğini yatmadan önce gece yapın ve temiz cilde asla makyaj yapmayın.

– Cilt tipine göre ve ne zaman yapmanız gerektiğine dikkat edin.

– Eğer cilt tipiniz haftada iki defa temizlemeye müsait ise, üst üste  iki gün yapmayın. Diğer işlem için en azından üç gün dinlendirin.

– Yaz mevsiminde veya çok güneşli havalarda cildinizi gerektiğinden fazla ölü hücrelerden arındırmaya çalışmanıza gerek yok. Çok fazla arındırma cildin güneşten daha çok zarar görmesine neden olabilir.

– Vücut arındırıcıları ve scrub’ları yüzünüze uygulamayın. Vücut arındırıcıları ile yüz arındırıcılarının içeriği farklı olduğundan yüzünüze zarar verebilir.

– Sürekli olarak  mikrodermabrasyon cildinizi inceltir. Azı karar çoğu zarar diyerek ölçülü olmaya dikkat edin.

– Vücut arındırıcı ya da scrub’ları haftada 2 defa kullanmanızda bir sakınca yok. Ama güneş yanıkları olan bir cilde ekfoliyasyon ürünlerini uygulamayınz.

Yüzünüz eğer bu tür işlemlerden dolayı kuruduysa nemlendirici kullanmanızda fayda var.

[ads1]
Peeling ve ekfoliyasyon  aynı şey mi?

Peeling ingilizce kökenli bir kelime olup soymak, arındırmak anlamına gelir. Kozmetik için kullanılan peeling  ise kimyasal rüünlerle ya da lazer ile derinin üst tabakasının soyulması demektir.
3 çeşit soyma derecesi vardır; hafif, orta ve derin üst tabaka soyma işlemi  yapılabiliyor.
Kimyasal peeling yani kimyasal ürünlerle soyma işleminde AHA, TCA , BHA, fenol, retinoic asitler gibi kimyasallar kullanılıyor. Bu şekildeki peeling  kesinlikle uzman bir dermatolog tarafından uygulanmalı, evde tek başınıza kendiniz uygulamamanızı tavsiye ederiz.
©Kadının Kitabı özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz