Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ocak 2019

Çikolata Krizine İyi Gelen Öneriler

Her zaman olmasa da çikolata krizini hepimiz yaşarız. Bu durumu fazla kalori almadan atlatmanız için etkili önerilerimiz var.

Söz konusu yemek olduğunda irademizi darmadağın edebilen ve kalori sayacını hızla döndüren çikolataya hayır demek çok zor. Çikolatanın modunuzu ve beyin gücünüzü olumlu yönde etkilediğini gösteren çalışmalar var. Bu araştırmalara göre çikolataya aşermek o kadar da kötü bir şey değil. Ama çikolata diyetinizi mahvedebilecek şeker ve yağa sahip. 250 kalori değerindeki çikolata paketini yemek üzereyseniz, bu önerilerden birini denemelisiniz.
15 dakika yürüyüş yapın Avusturya’daki Innsbruck Üniversitesi’nde yapılan araştırmalara göre 15 dakika egzersiz yapmak tatlıya olan düşkünlüğümüzü azaltıyor.

[ads2]
Bu deney “aşırı kilolu ve şekerli atıştırmalara düşkün” 47 kişiyle yapılmış. Bu insanların her biri günde en azından 100 gram çikolata ve başka tatlılar tükettiklerini belirtmişler. Deneyden önceki 3 gün boyunca tatlı krizlerini artırmak için herhangi bir şekilde tatlı tüketmemeleri istenmiş. Bir kısmı 15 dakika boyunca tempolu yürüyüş yaparken diğer grup 15 dakika boyunca oturmuş. Ardından araştırmacılar, çikolata isteklerini daha da artırmak için çalışmalar yapmış. İki grup da stres seviyelerini artıracak bir teste tabi tutulduklarında stresin artmasıyla yüksek kalorili yiyeceklere yöneldikleri görülmüş.

İki grup da tatlıların sergilendiği bir yere götürülmüş, seçtikleri bir atıştırmalığı ellerinde 30 saniye boyunca tutmaları ama yememeleri söylenmiş. 15 dakika boyunca yürüyen katılımcıların diğer katılımcılara göre tatlıya karşı daha az istekli oldukları görülmüş. Üstelik egzersiz yapmanın stresle ve yeme isteğini bastırmayla başa çıkabildiği görülmüş. Sonuçlar, katılımcıların çikolataya isteklerini ölçmek için sorulara ve diğer detaylara dayanıyor. “Bu aşermeler aniden geliyor ve kendimizi kontrol edebilirsek 15 dakika içerisinde yok oluyor. Bu yüzden bu çalışma, yürümenin süresi düşünüldüğünde akla yatıyor. Buna tamamen aktiviteleri takas etmek.” diyor Today’in sağlık ve beslenme editörü Madelyn Fernstrom.

[ads1]Çikolatayı kontrollü tüketin Fernstrom, tatlı krizi yönetiminin bazen o yiyecekleri tüketerek olabileceğini belirtiyor. 50 – 100 kalorilik bir şeyi atıştırmak sizi kocaman bir şekeri tüketmekten vazgeçirebilir. Fernstrom’un önerileri şöyle: Kakao serpilmiş latte veya kapuçino tercih edin ya da bir çay kaşığı sıcak çikolatayla sade kahveyi karıştırın. Çikolataya batırılmış iki ya da üç çilek size çikolata hissi verir ve meyve de yemiş olursunuz. İki ya da üç ufak çikolata yiyebilirsiniz yavaşça tüketin. Fernstrom “Porsiyonlarınızı siz seçin, pakette önerilen tüketim miktarını tüketmek zorunda değilsiniz.” diyor.

Çikolatayı diyetinizle birleştirin Beslenme uzmanı ve “Read It Before You Eat It” kitabının yazarı Bonnie Taub-Dix çikolata krizlerini aşmak için şu önerileri veriyor:
Sıcak çikolatayı su yerine yağsız sütle yapın. Süt proteini sizi doyuracak ve bir parça çikolatadan daha uzun süre tatmin edecektir. Bitter çikolata cipslerini tuzsuz ceviz ve kuru meyve ile karıştırın. “Bu çıtır, gevrek ve lezzetli üçleme çikolata isteğinizi tatmin ederken size protein ve sağlıklı yağ sağlayacak.” diyor. Yoğurt içine bir ya da iki kaşık kakao ekleyin. Yoğurt diyetiniz için gerekli proteini verip, açlığınızı yatıştırırken çikolata aroması da isteğinizi yatıştırabilir.
Dikkatinizi başka şeylere yöneltin “Çikolata istediğiniz zamanlarda dürtülerinize kontrolsüz bir şekilde yenik düşme halinizi değiştirmek isteyebilirsiniz.” diyor Fernstrom. “Dikkatinizi yemekten ayırmak için 10 dakikalığına arkadaşınızı arayın. Yürüyüş yapacak zamanınız yoksa masanızda esneme hareketleri yapın. Çekmecenizi düzenleyin, bu ellerinizi üretken bir faaliyette birkaç dakikalığına meşgul edecektir. Tatlı krizlerini kontrol etme yöntemleri söz konusu olduğunda bir çözüm herkese uymaz.” diyor Fernstrom. Kendiniz için en uygun olanı seçmelisiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz