Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Ocak 2019

Bu Bölgede Sivilce Çıkarsa Dikkat!!!

Şimdiye kadar ciltteki yağ oranının artmasıyla ortaya çıktığını sandığımız sivilcelerin uzmanlara göre ap ayrı bir hikayesi var. Öyle ki son yıllarda yapılan bilimsel araştırmalara göre sivilceler kalıtımsal birçok hastalığın da habercisi durumunda. Hatta ABD’nin tıp alanında dünyaya nam salmış Texas Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı laboratuvarlarında gerçekleştirilen deneylerde, vücudumuzun farklı yerlerinde çıkan sivilcelerin her birinin farklı anlamlar taşıdığı belirtiliyor. Genel itibariyle vücuttaki hormonal bozukluklar, ergenlik dönemi, aşırı yağlanma, karaciğer fonksiyonlarındaki bozulmalar gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkan sivilceler, deri altındaki zayıf bölgelerde yoğunlaşan yağ birikmeleri olarak tanımlanmakta.

Genel tanımı uyarınca pek de zararlı görünmeyen sivilceler uzmanlara göre birçok genetik hastalığında habercisi. Bin altıyüzün üzerinde denek kullanılarak yapılan araştırmanın sonucu oldukça dikkat çekici. Araştırmanın sonuçları aşağıdaki gibi.

Burun Bölgesi Sivilceleri

Uzmanlara göre burun bölgesinde oluşan sivilceler genellikle ilerleyen yaşlarda kalp rahatsızlığı durumunun ortaya çıkma ihtimalini kuvvetlendiriyor. Araştırma raporuna göre deneklerin burun bölgelerinde sivilceleri yoğunlukta olanlarda yüksek tansiyona da rastlandığı, atar damarlarda yağlanma ve kalp kapakçıklarında aşırı baskı olduğu ortaya çıktı. Doktorlara göre burun bölgesinde sivilcelenme sık görülenlerin tuz tüketimini minimum seviyeye indirmeleri tavsiye ediliyor.

Sivilce-akme

Çene Bölgesi

Dudak bölgesinin altından boynumuza kadar uzayan bölgede çıkan sivilcelerin, yapılan araştırma sonuçlarına göre sindirim sistemi bozukluklarının habercisi olduğu belirtilmekte. Öyle sindirim sistemi ve özellikle bağırsak fonksiyonlarında sorun yaşayanların, genellikle çene bölgelerinde sivilcelenme olduğu ve bu problemi yaşayan hastaların sütlü ve yağlı gıdalardan uzak durmaları gerektiği söyleniyor.

Yanak Bölgesi

Yanak bölgelerinde çıkan sivilcelerin en önemli nedeninin ağız bakımından kaynaklandığını söyleyen uzmanlar, çürük dişlerin yanak bölgelerinde aşırı derecede sivilcelenmeye neden olduğunu sözlerine ekliyor. Yanak bölgesinde sivilceleri azaltmanın en önemli yolu ise düzenli diş fırçalama, ağız bakımı ve şekerli yiyeceklerden uzak durmaktan geçiyor.

Alın (T Bölgesi)

Alın bölgesinde sivilcelerin armasının en önemli nedenlerinden birisinin karaciğer bozuklukları olduğunun altını çizen uzmanlar, yapılan klinik deneylerin bu tezi doğruladığını belirtmekte. Aşırı kilolu kişilerde karaciğer yağlanması, alkol tüketimi ve karaciğere bağlı fonksiyonel hastalıklarda T bölgesi olarak isimlendirilen alın ve çevresinde sivilce oluşumu gözlendiği açıklanıyor. Alın bölgesi sivilcelenmesini önleyecek en önemli uygulamanın, bol miktarda su tüketimi olduğunun altı çiziliyor.

kizlarda-ergenlik-sivilceleri-neden  olur

Kulaklar

Kulak ve kulak bölgesinde çıkan sivilcelerin nedenlerine gelince başta böbrek bozukluğu, böbreklerde taşlanma ve erkeklerde prostat belirtilerinin neden olduğu açıklanmakta.

Dudaklar

Akciğer hastalıklarının neden olduğu dudak sivilceleri, yapılan laboratuvar deneylerinde de bir kez daha kanıtlanmış durumda. Özellikle sigara tüketimi, oksijen miktarı düşük olan alanlarda uzun süre bulunmak akciğer fonksiyonlarının zamanla zarar görmesine ve dudaklarda sivilce oluşmasına neden oluyor.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz