Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Aralık 2018

Boyun Fıtığı Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Günümüz şartlarında çalışma hayatı, beslenme egzersiz yapma gibi birçok faktörün etkili olduğu dünya da tıpta ne kadar gelişme olursa hastalıklarda da  aynı oranda artış meydana gelmektedir. Birçoğumuzun korktuğu hastalıklardan biri de fıtık. Bel fıtığı ve boyun fıtığı neredeyse herkeste görülmeye başladı. Bu yazımızda Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Yıldızhan’dan boyun fıtığının neden olduğunu, tedavi yöntemlerini ve boyun fıtığından korunmak için neler yapılması gerektiğini paylaşıyoruz.

Boyun fıtığının sebepleri nelerdir?

“Boynumuzda 7 adet omur kemiği bulunmaktadır. İlk omur kemiği  ile ikinci omur kemiği arasında disk bulunmaz ancak diğer beşinin aralarında disk bulunur.Bu diskin iç tarafında yumuşak, dışında sert bir yapı vardır. Diskin arsındaki yumuşak yapı dışarıya çıktığında, arkadan kanalın içinden geçen omuriliğe ve yan taraflardan ayrılan sinirlere  baskı yapar. Sinirlere baskı olduğunda biz bunu boyun, kol, omuzlarımızda ağrı olarak hissederiz. Hatta bezen bacaklarda dahi ağrı be güçsüzlük hissedilebilir. Çünkü bacaklara da boyundan sinirler ulaşmaktadır.

fitikBoyun fıtığı belirtileri nelerdir?

Boyun fıtığı belirtisi;  boyunda, kollarda, omuzlarda, sırtta ve kürek kemikleri arasında hissedilen bir ağrı ya da , bazen aşırı kol ağrısı, kolda uyuşma güçsüzlük ve kaslarda azalma olabilir.

Her ağrı boyun fıtığı belirtisi midir?

Bel ve Boyun Cerrahisi Aybars Akkor her ağrının boyun fıtığı olmadığını boyun fıtığı diyebilmek için muhakkak ağrının kolda da hissedilmesi, kolun uyuşması ve güçsüzlük olması gerektiğini dile getiriyor.  “Ağrının sadece boyunda ve  sırtta olması, boyun düzleşmesi, boyun tutulması gibi başka sebeplerden meydana gelebileceğinin altını çiziyor. Boyun fıtığının olup olmadığını anlamak için MR tetkiki yapılmasının gerektiğini söylüyor.

Boyun düzleşmesi nedir?

Boynun kendine has C harfine benzeyen bir şekli vardır. Aşırı yüklenme ve stres gibi bazı nedenlerden dolayı omurga I şeklini alır. Buna boyun düzleşmesi denir. Muhakkak tedavi edilmeli kesinlikle ihmal edilmemelidir.

Boyun fıtığı tedavi yöntemleri nelerdir?

Ağrı kesiciler
Kas gevşeticiler
Anti enflamatuar ilaçlar
İstirahat
Fizik tedavi
Son olarak Cerrahi tedavi yani ameliyattır.

Boyun fıtığı ne zaman ameliyat edimeli?

Kolda güç kaybı ,
Felce doğru gidiş ,
Kolda uyuşma ,
Kaslarda erime varsa ameliyat edilir.

Boyun fıtığının önemli bir hastalık olduğunu ve asla ihmal edilmemesi gerektiğinin altın çizen Dr. Yıldızhan, hasta felç olduğu zaman yapılan cerrahi müdahalenin her zaman yanıt vermediğinin de uyarısını yapıyor.

Boyun fıtığından korunmak için nelere dikkat edilmeli?

Stresten uzak durulmalı,
Stresli ve sinirliyken;
ters hareket yapılmamalı,
ağır şeyler kaldırılmamalı,
yukarı doğru uzanmak, öne eğilmek, kolları arkaya doğru uzatmak sakıncalı olabilmektedir.
Çünkü sinirliyle çok küçük bir yanlış hareket boyun fıtığına sebep olabiliyor.
Boynu bir sıcağa bir soğuğa maruz bırakmak, özellikle de kışın dışarı boyna atkı sarmadan çıkmak boyuna zarar verebilir.

©Kadının Kitabı özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz