Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 20 Kasım 2018

Bilim Adamlarımızdan Muhteşem Bir Buluş Daha

[ads1]

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Bilim Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi Merkez Laboratuvarı (ÇOBİLTUM), enerji üretme konusunda yeni bir proje başlattı.

Sıcak suyla soğuk suyu çarpıştırarak enerji üretilmesini sağladılar.
Bilim Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Sn. Prof. Dr. İsmet Kaya,bu proje hakkında kısa bir bilgi olarak makine termodinamiğin 2. kanununa, diğer bir deyişle “Carnot” aygıtına göre işlediğini söyledi. Prof. Dr. İsmet Kaya, “Bildiğimiz buzdolabı çalışma mantığına dayanmaktadır. Bir sıcak, bir de soğuk ısı deposu vardır. Silindirdeki özel alaşımın içinde bulunan malzeme soğuk suyla temas ettiğinde düzenli forma, sıcak suyla temas ettiğinde ise düzensiz forma geçmekte, yani ortamdaki moleküller düzensiz hareket etmektedir. Bu hareket ve torktaki etkileşim, silindirin hareket etmesini sağlamakta ve buna bağlı olarak da enerji üretilmektedir. Bu sistem, aynı zamanda havayla da çalışmaktadır. Bu yeni sistem 30 derece sıcak su (en fazla 50 derece yeterlidir) ve 15 derece altında soğuk suların sıcaklık farkına göre çalışmaktadır. Bu deneysel prototip üzerinde , fizik mühendisi araştırmacı Harun Güçlü ile birlikte çalıştı. Enerji üretebilen bu makinenin yatay ve silindir biçiminde üretimi de mümkün. “Deneysel verim, ortalama %20 civarında tespit edildi ama kullanılan malzemenin kalınlığı, etken maddesi, kayıp iş ve sıcaklık farkı gibi faktörler bunu değiştirmektedir” şeklinde açıklama yaptı.

[ads2]
Prof. Dr. İsmet Kaya, bu proje hakkında; “Silindir üzerinde bulunan özel alaşımlı çubuğun bir yanından soğuk, diğer yanından sıcak su dökülünce, içinde oluşan kristal yapıdaki değişim sonucunda alaşımla çubuk içindeki özel malzeme etkileşir. Çubuk, alaşımla beraber silindiri teğet olarak bir yönde çeker ve döndürür. Çubuk kendisi de döner ve silindiri devamlı teğet olarak çeker. Silindirin çapı ve uzunluğu arttırılarak, etrafına yerleştirilecek çubuk sayısı da arttırılabilir. Böylece silindiri döndürecek tork miktarı artar. Kullanılan soğuk ve sıcak su da doğru orantılı olarak artacaktır. Güneş enerjisiyle üretilecek ve jeotermal kaynaklardan elde edilecek sıcak su bir depoda toplanarak, bu sistem düzenli olarak yılın her günü 24 saat çalışabilir. Böylece enerji dönüşümünde sürdürülebilirlik sağlanır.” şeklinde ayrıntılı bir açıklama getirdi.
Bu şekilde Türkiye enerji için milyolarca dolar harcamayacak kendi enerjisini kendi üretebilecek..

©Kadının Kitabı özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz