Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 15 Aralık 2018

Benler Kanser Belirtisi Mi?

Vücuttaki Benler kanser başlangıcı mı demektir?

Vücudumuzda küçüklü büyüklü oluşan siyah et parçaları olan benler için doktora gitmeye gerek var mıdır ?
Peki bu benler kansere dönüşür mü? Benler aldırılmalı mı? aldırmak grekiyorsa ne zaman aldırılır?
Dr. E. Ebru Güner sorulara cevap veriyor.
[ads2]

Atipik karakteristik özellikler  gösteren ve bazı  riskler  taşıyan, görsel olarak deri üstünde veya  deriden hafif dışarı çıkık, vücudun parçalarıdır. Ciltte  “malign melanoma” olarak tanınan kanser, olan bir benden veya  normal cilt üzerinde gelişebilir. Malign melanoma’lar normal bir ben üzerinden, displastik benlerden ve doğuştan olan çapı 20 mm’den büyük olan benlerden meydana gelebilir.

Benler için ne zaman doktora gidilmeli?

Dr. Elif Ebru Güner, “Bir benin yapısının asimetrik olması, kenar yapısının ani ve keskin sonlanmalar göstermesi, çoklu renk özelliği göstermesi, 6 mm’den büyük olması ya da vücutta çok sayıda benin oluşu risk faktörleri olarak kabul edilir. Ayrıca bende kaşıntı olması, kanaması, üzerinde yara oluşması, hızlı değişim göstermesi de sizi doktora götürmelidir.”  dedi.

Benlerin kansere dönüşme riski nedir?

En önemli faktörlerden  biri de aşırı güneş teması olduğunun altını çizen Dr. Elif Ebru Güner birinci derece yakın  akrabalarda malign melanom kanserinin olması, sizde debu  riski 7 kat artırıyor.

Benleri ne zaman aldırmak gerekir?

Bu yüzden doktora gidip doktorun da riskli bulduğu bir benin alınmasını söylüyorsa söz konusu ben, balık ağzı şeklinde ve benin yapısına göre kesilir ardından patoloji bölümüne  gönderilir.

Kendi isteğimizle beni aldırabilir miyiz?
Elbette aldırılabilir. Hoşunuza gitmeyen bir bölgede büyük ve kötü görünen bir beniniz varsa bundan kurtulmak en doğal hakkınız. Ama güneşli zamanlarda aldırılmamalıdır.

[ads1]
Ben oluşumunu engelleyebilir miyiz?

Dr. Elif Ebru Güner, “Tamamen ben oluşumu önlenebilir denemez, ancak özellikle çocukluk yaşlarında güneşe maruz kalma söz konusu ise ben sayısı artabilir ve mevcut benler değişim gösterebilir. Genel olarak güneşten korunmak, bağışıklık sistemini güçlü kılmak, kendimizi tanımak ve takip etmek gereklidir” diyerek en çok merak edilen sorularımızı da yanıtlamış oluyor.
©Kadının Kitabı özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz