Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 15 Aralık 2018

Bebeklerde Ve Çocuklarda En Sık Görülen Şikâyetler Ve Çözüm Yolları

1- DİYARE
Enfeksiyonlara ve fazla meyve suyu tüketimine bağlı olarak çocuklarda en fazla ortaya çıkan şikâyetlerden birisidir. Bol sıvı ve lifsiz gıdalar tüketmek bu sorunu çözebilir. Ancak buna rağmen şikâyet geçmiyorsa ve şiddetli karın ağrısı, halsizlik, koyu renkte dışkılama devam ediyorsa sorun ciddi olabilir. Ve bir doktora görünmekte fayda vardır.

2- ATEŞ
Özellikle yeni doğanlarda sıklıkla görülen bu şikâyet ciddi enfeksiyonların belirtisi olabilir. Ateşle birlikte kusma, döküntü, ishal ve öksürük gibi bulgulara da dikkat etmeniz gerekiyor. Ateşin geçmesi için ise bol sıvı verin, ılık duş aldırın, ilaç kullanımı içinse doktorunuzu arayın. kadininkitabi.com

3- KABIZLIK
Çocuklar genelde ya her gün ya da birkaç günde bir dışkı yapabilir. Bu dışkılamanın sert, zor ve ağrılı olanına kabızlık denir. Bu sorundan kurtulmak içinse lifli gıdalar, bol sıvı tüketimi ve dışkı yumuşatıcılar alınması yeterlidir. Karın ağrısı ve kusma kabızlıkla beraber görülüyorsa doktorunuza başvurmanızda fayda olacaktır.

cocuklarda-en-sik-gorulen-kronik-hastalik 2

4- ÖKSÜRÜK
Öksürüğün soğuk algınlığı, reflü, astım gibi birçok nedeni olabilir. Eğer öksürüğünüze ıslık sesi gibi bir ses eşlik ediyorsa astım, hafif ateş ve burun akıntısı varsa soğuk algınlığından öksürüyorsunuz demektir. Öksürüğü geçirmek için genelde şurup kullanılmaktadır. Ancak şurupların 4 yaşın altındaki çocuklar için kullanılmamasına dikkat edilmelidir.

5- KARIN AĞRISI
Çocuklarda en çok görülen şikâyetlerdendir. Gaz, reflü, enfeksiyon gibi, çeşitli sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan karın ağrısı eşliğinde ateş, aşırı halsizlik, kusma ve iştahsızlık gibi belirtiler de varsa doktorunuza başvurmanızda yarar vardır.

6- GAZ AĞRISI
Bebekler beslenirken genelde hava da yutmaktadırlar. Bebeklerin yutmuş oldukları bu hava onların midesinde gaz yapar. Bu sorundan kurtulmak için ise bebeklerin az az ve sık sık beslenmeleri, yatırılmadan önce ise gazlarının çıkarılması yeterli olacaktır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz