Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Ocak 2019

Bebeğe Emzik Verilmeli mi? Verilmemeli mi?

Her kadının daha anne olmadan önce kendi belirlediği bazı prensipler ve kurallar vardır. Bebeğim olunca ona şöyle yapacağım, böyle büyüteceğim, asla kucağa alştırmayacağım, kesinlikle onu ayağımda sallamayacağım gibi buna benzer kurallarınız vardır. Bunların aslında en önemlilerinden biri de bebeğime yalancı emzik vermek. Bu şekilde kuralların olması elbetteki güzel ancak gerçekten de daha bebeği elinize almadan düşündüğünüz bu kuralları uygulayabilecek misiniz? Bebeğinizi gerçekten kucağa alıştırmamak konusunda ne kadar iddialı olabilirsiniz? Bebeğinizi kucağınıza almadan hiçbir şeye emin olamazsınız. Ancak yeni anne olan bir kadın daha önceden yalancı emzik vermek konusunda büyük konuşmamak  gerekir. Çünkü İlk ay bebek her ağladığında ne olursa olsun ona süt vermek zorundasınız. Bebeğiniz sürekli sizin göğsünüzde süt emeceği için sizin kucağınıza öyle bir alışacak ki tuvalete gitmek bile şans olacak. Bebeğiniz uyudu sallıyorsunuz sallıyorsunuz uyanmıyor hadi artık yerine yatıralım dediğiniz de  sırtı yatağa değer değmez başlayacak ağlamaya.  Bebek bakımı ilk aylarda gerçekten oldukça zor. Zaten gecesi gündüzüne karışmış olan bebeğiniz size oldukça yorucu bir dönem geçirtecek ve hatta sizi canınızda bile bezdirecektir.

bebege emzik vemek 2
Şimdi gelelim asıl konumuza. Bebek için yalancı emzik verilmeli mi verilmemeli mi? Bu sorunun cevabı bazı uzmanlar tarafından olumsuz olarak yanıtlansa da aslında emzik  annenin  baş kurtarıcısı oluyor.
Emzik söylenildiği gibi  çocuklarda konuşma bozukluğu yapar mı diye merak ediyorsanız, önce kendinize ve yakın çevrenize bakın.
Biz de bebekken hepimiz emzik kullandık hatta bazılarımız öyle abarttı ki, kendi emziğini kendi alacak yaşa gelene kadar emdi J

Peki  bebeği emzik ne zaman verilmeli? Yalancı emzik vermeye ne zaman başlanmalı? Diye merak edenler için de cevabımız oldukça basit.
Bebek ilk ay her ağladığında emzirilmesi ve anneyi iyice tanıması gerektiği için bebeğe en erken 1 ila 1,5 ay sonra emzik verilmeye başlanabilir.
Eğer emzik kullanmazsanız bebeğiniz sizin memenizi her zaman emzik gibi kullanacak ve kucağınızdan düşmek istemeyecektir. Hele bir de meme ucunda yara da olmuşsa bu yalancı emzik sizin için şart da denilebilir. Memeleriniz sürekli bebeğin ağzında olacağı için iyileşme süresi uzadıkça uzayacak ve sizin ağlamalarınız sızlamalarınız bir türlü son  bulmayacaktır.

[ads2]
Eğer biraz rahat nefes almak ve kendinize vakit ayırmak istiyorsanız bebeğinize mutlaka uygun bir emzik vermeli ve uyku geçişlerinde kendi memenizi emzik olarak kullandırmaktan kurtarmalısınız. Sonuçta siz annesiniz. Makine değil.
Meme ucu çatlakları ve yaraları nasıl geçer adlı makalemizi de okuyarak bilgi edinebilirsiniz.
Kadının Kitabı.com özel haberidir. İzinsiz kullanılamaz

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz