Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Aralık 2018

Bahar Yorgunluğuna İyi Gelen Yiyecekler

[ads1]Bahar mevsimi geldi. Mevsim değişikliklerinde sadece sebze ve meyvedeki değişimler değil aynı zamanda insan bünyesinde de değişimler başlıyor. Kışın ağır ve yağlı yemeklerinden uzaklaşıp daha hafif ve sebze ağırlıklı bir beslenme dönemine giriş yaptığımız bu dönemde vücutta kendini bu sürece hazırlarken havanın da verdiği rehavetle bir yorgunluk, bir uyku hali meydana gelir.
Bu yorgunluğu üzerinizden atmanızı kolaylaştıracak önerilerimize kulak vermenizde fayda var.

Renk renk sebze ve meyvelerle beslenin

Sebze ve meyvelerde çeşitlilik artacak, fiyatları düşecek ve serada değil açık tarlada yetişen ürünler pazarlarda yerini alacak.
Çok yağlı yiyeceklerden uzak durmalı, kızartmalara uzun bir süre ara vermeli ve turşu ve salamura edilmiş yiyeceklerden kendinizi uzak tutarak bol bol sıvı tüketimine özen gösterilmeli.
Metabolizma hızı kışa oranla daha hızlı çalışacağı için 3 ana öğün mutlaka yenilmeli akşam yemeği ise geç saatlere bırakılmamalı. Akşam 8’den sonra abur cubur atıştırılmamalıdır.

bahar yorgunluğu

B vi­ta­min­le­ri ve Ome­ga-3 tüketimine ağırlık verilmeli

Ba­har­ın gelmesiyle streste de artış olmaktadır. Stre­sin et­ki­le­rin­den ko­run­mak için tam ta­hıl­lı ek­mek, ku­ru­bak­la­gil­, süt ve süt ürün­le­ri, kır­mı­zı et, ta­vuk eti, yu­mur­ta ve ye­şil renkli seb­ze­leri mutlaka beslenme listenize ekleyin. Çünkü bu yiyecekler B vi­ta­min­le­ri bakımından oldukça zengin içeriğe sahiptir. Balık sezonu bitmek üzere olduğu için ithal somon balığı tüketilebilir.

Bitki çayları için

Havaların ısınması ile birlikte vücuttan su atılımıda artmaktadır. Bu yüzden sürekli siyah çay tüketmek yerine günde bir ya da iki fincan sevdiğiniz bir bitki çayı içmek iyi gelecektir.

Yürüyüş yapın

Kışın aldığınız kilolardan kurtulmak için en güzel ve kolay tavsiyemiz mutlaka günlük 30 dakika yürüyüş yapın. havalar ısındı biraz temiz hava almak hem ciğerlerinize iyi gelecek hem de eklemleriniz açılacaktır. Yaptığınız kısa ama etkili yürürüşler geceleri daha rahat ve deliksiz uyumanıza da yardımcı olacaktır.

[ads2]Mutlaka sebze ve meyveleri posalarıyla tüketin

Özellikle meyveleri sıkıp sadece suyunu içtiğinizde içinde bulunan meyve şekeri de olsa kana hızla karışarak kandaki şeker oranını yükseltecektir. İçimi oldukça güzel olsada posası ile meyve ve sebzeleri tüketmek bağırsak hareketlerine yardım edecek ve kabızlık ihtimalini ortadan kaldıracaktır.

©Kadının Kitabı özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz