Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 20 Ocak 2019

Bahar Aylarında Mantar Tüketimine Dikkat!!!

Dün semt pazarında dolaşırken taze toplanmış yabani mantar satıldığını farkettim. Son günlerde yağan yağmurların ardından dağlık ve ormanlık bölgelerde nemin etkisiyle çoğalan mantarlar birer protein deposu olmalarının yanı sıra, bazı türlerinin faydadan çok zarar getirdiği de bilinen bir gerçek. Uzmanlar bahar aylarında bilinmeyen türdeki mantarların zehirlenmelere yol açtığı yönünde insanları uyarmakta. Aynı familya içerisinde on binlerce farklı türe sahip mantarlar zehirli ve zehirsiz olmak üzere iki grupta incelenmektedir. Özellikle protein ve demir içeriğiyle beslenme uzmanlarınca tüketilmesi tavsiye edilen mantarlardan bazıları vardır ki yenildiği taktirde ölümcül sonuçları beraberinde getirebilmekte. Bahar aylarının sonuna doğru bastıran yağmurlar Türkiye’de de birbirinden farklı mantar çeşitinin de oluşmasına sebebiyet verdi, hatta bu haftalarda pazarda en sık karşılaşacağınız bitkinin mantar olabileceğini söyleyebiliriz.

zehirli mantar turleri

Özellikle kadınlar tarafından bahar aylarında protein ve demir içeriği nedeniyle tercih edilen mantar türleri bilinçsiz kişilerin ellerinde öldürücü bir hale dönüşüyor. Zehirli mantar nasıl anlaşılır diye soracak olursanız bunu halk arasındaki gündelik bilgilere dayanarak açıklayabilmek yanlış olur ki, Kırıkkale Üniversitesi Biyoloji Bölümü öğretim üyesi Perihan Güler’de bu durumu doğrulamakta. Perihan Güler’e göre halk arasında yaygın biçimde inanılan, mantar ağaç üzerindeyse zehirsizdir, gümüş kaşıkla beraber kaynatılırsa zehiri kaybolur, koparıldıktan sonra zehirli mantarın altı mavileşir gibi efsaneler tamamiyle yanlış.

Yapılan araştırmalara göre aynı yörede sürekli yetişen zehirsiz mantarların arasında zehirli mantarlar da rahatlıkla yetişebilmekte. O nedenle özellikle bu aylarda mantar tüketimine dikkat etmeniz önemle rica olunur. Eğer zehirli olup olmadığı ile ilgili şüpheleriniz varsa mutlaka markalı kültür mantarlarını tercih etmelisiniz.

©Kadının Kitabı özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz