Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Ocak 2019

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren 9 Yiyecek

Bildiğiniz gibi mevsim geçişlerinde ortaya çıkan grip, yüksek ateş, boğaz iltihaplanması, baş ağrısı eklem ağrıları, halsizlik, üşütme gibi rahatsızlıklar günlük hayatımızı da olumsuz yönde etkilemektedir.
Metabolizmamızın zararlı virüslere mikroplara karşı kendini koruma altına alabilmesi için özellikle de bazı zamanlarda vücudumuza ve organlarımıza dikkat etmeli ve bazı besinleri diğerlerine göre daha fazla tüketmeliyiz.
Peki bağışıklık sistemini güçlendirmek için nelere dikkat etmeli neleri daha sıklıkla yiyip içmeliyiz?

1. Bol bol su için:
Sonbahar döneminin bitmesiyle beraber havalar iyice soğudu. Terleme oranı da bir hayli düştü kimse su kaybı yaşamadığı için su içme eylemine de girmiyor. Ama yediğiniz yiyeceklerden dolayı atılması gereken kısımların, vücuttan atılması için muhakkak suya ihtiyaç vardır.
Gribe karşı için suyunuza biraz limon ve zencefil ekleyebilirsiniz.
Soğuk hava deriyi kurutur ve çatlamasına neden olur. Bunun en iyi yöntemi de yine su içmek vücudu içeriden nemlendirmek. Bu yüzden su içmeyi ihmal etmeyin.

2.Stresli yaşamdan uzak durun:
Nasıl ki hastalıklarda stres hastalığın ilerlemesini 2 kat artırıyorsa yaşam kalitenizi de oldukça düşürüyor.
Bütün vücut organlarının beyin tarafından yönetildiğini biliyoruz. Beyine ne kadar negatif- olumsuz sinyal giderse vücutta kendini o kadar kasıyor ve düzgün çalışmamasına sebebiyet veriyor.Bu da bağışıklık sisteminin zayıflamasında büyük bir etkendir.
Stresin ortaya çıkardığı en basit örnek olarak; “Stresten sivilce çıktı.” deriz. Bu da stresin vücudumuzda gösterdiği en hızlı sonuç.

[ads1]
3.Sarımsak Yiyin:
Her ne kadar kokusu pek hoş olmasa da yenmesi gereken yiyecek listesinin başında geliyor.
Sarımsağın içinde bulunan Allicin iyi bir antioksidandır ve zararlı bakterilere karşı duvar örmektedir. Sarımsağı kokusu için yemek istemiyorsanız eğer 1-2 diş sarımsağı soyup suyla yutun.
Çünkü sarımsak yemek bağışıklık sisteminizi güçlendirecek en ucuz ve en kolay bulunabilir doğal besindir.

4.Yoğurt, kefir ve süt tüketin:
Yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkan diğer bir sonuç ise; probiyotik bakteri içeren yiyeceklerin bağışıklık sistemi için oldukça yararlı olduğudur. Yoğurt ve kefirin içinde prebiyotik bakteriler bakımından zengin olduğu için bir çok hastalığı önleyici etkisi vardır.

5.Yeşil çay için:
Polifenol adlı içeriği bakımından zengin ve iyi bir antioksidan görevi yapar. Kara çayda da aynı sonuca ulaşmanız mümkün fakat yeşil çayın içeriği daha fazladır.

6.Turunçgil ailesinden bolca tüketin:
Vücudumuz vitaminleri mineralleri kendi kendine üretemez. o yüzden muhakkak dışarıdan günlük olarak vücuda alınması gerekir. C vitamini günlük farklı yiyeceklerden alabiliriz. Özellikle de portakal, mandalina, limon, greyfurt gibi C vitamini bol olan, diğer sebzelerden de alabilirsiniz. Hasta olup doktorun veridiği kutu kutu vitamin tabletlerini içmektense günlük olarak C vitaminini almaya özen gösterin.

7.Çinko içeren yiyecekler tüketin:
Proteinin enerjiye çevrilmesi oldukça önemlidir. Çinko bu işlemde kullanılır.Ayrıca zihinsel-sinirsel fonksiyonların, hücrelerin kendi kendini yenilemesi işleminde de önemli bir yere sahiptir.
Çinko kuruyemişlerde, deniz ürünlerinde, kırmızı ette, karaciğerde, sütte ve yumurtada bulunur.

[ads2]
8.Şekerden uzak durmaya çalışın:
Her ne kadar kadınar için zor bir durum olduğunu bilsekte gereğinden fazla tüketilen şeker kilo ve selülit biçiminde vücudunuzda depolanırken aynı zamanda bağışıklık sisteminide çökerttiğini biliyoruz! Elinizden geldiğince aşırı şeker tüketimine engel olun. Şeker ihtiyacınızı doğal besinlerden karşılamanız sağlığınız için daha doğru seçim olacaktır.

9.Proteinli gıdalar ile beslenin:
Protein bakımından yeterli şekilde beslenmediğiniz takdirde, vücudun hastalıklara karşı direncini düşürecektir. Protein sadece ette bulunmamakla birlikte birçok sebzeden de almanız mümkündür.

©Kadının Kitabı özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz