Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 20 Ocak 2019

Bağırsakları Harekete Geçirmenin Doğal Yolları

Kabızlık günümüz şartlarının çalışma şekline ve sağlıksız beslenmenin getirdiği en çok karşılaşılan ve yakınılan problemi haline gelmiştir. Sürekli masa başı kıpırdamadan oturup iş yapmak ve fast food tarzı sağlıksız beslenmek bağırsakların çalışmasına destek değil tamamen köstek olmaktadır. Kadının Kitabı.com olarak bu yazımızda bağırsakları harekete geçiren doğal çözümlerden bahsedeceğiz.

Kabızlık çekenler bilirler ki doktora ya da eczaneye gidip bitkisel veya kimyasal ilaçlar her zaman işe yaramamakla birlikte bağırsağın doğasını bozduğu için kişiye daha çok zararı dokunmaktadır. Bu yüzden ne kadar zor durumda kalınırsa kalınsın kabızlığı ne bitkisel ne de kimyasal ilaçlar kullanarak çözmeye çalışmayın.

[ads1]
İşte bağırsaklarınızı harekete geçirecek basit öneriler…

Kabızlıktan kurtulmak için ne içilmeli?
• Su
Her şeyin başı su derler. Çok doğru. Su yoksa toprak kurur, insan kurur. Su sindirim sisteminizi uyararak besinlerin bağırsaktan daha hızlı geçmesine yardımcı olur. Kabızlık sorununuz varsa mutlaka sıvı az tüketiyorsunuzdur. Su içmeye özen gösterin.
• Ilık sıvılar
Bazen oda sıcaklığındaki sıvılar bağırsakları yumuşattığı için kabızlıktan kurtulmanıza yardımcı olabilir. İçeceğiniz suya birkaç damla limon sıkın ve sindirim sisteminin uyarılmasına destek olun.
• Ev yapımı bol posalı meyve suları ve smoothie’ler
Tuvalete çıkamadığınız zamanlarda mutlaka posalı içecek ve sebze tüketimini artırın. Sürekli hamur işi yemek bağırsaklarda sıkışıklığa neden olur. Hazmı kolay, sindirime yardımcı sebze ve meyveleri bolca tüketin.
kabizlik-1 sorunu

Kabızlıktan kurtulmak için ne yemeli?

• Lif oranı yüksek (posalı) besinler
Lif oranı yüksek besinler midede hamurlaşmaz ve bağırsaklarda sindirimi kolay olur. Kabızlıkla savaşmak için mutlaka  lifli gıdaları yemeye özen gösterin. Örneğin lahana oldukça lifli bir sebze. Lahanadan yapacağınız bir kapuska yemeği ya da lahana sarması bağırsaklarınızı yumuşatmaya  yardımcı olacaktır.
Probiyotikler
 Kullanmış olduğunuz antibiyotikler için probiyotik takviyesi bağırsaklarınızdaki yararlı bakterilerin üremesine sağlar ve sindiriminizi desteklemeye yardımcı olur.
• Sağlıklı atıştırmalıklar
Her ikram edileni ya da canınızın istediği abur cuburu yememeli ara öğün olarak seçeceğiniz besini mantıklı bir şekilde tüketmelisiniz. İçinde yüksek lif ve tahıl bulunan bisküvilerle açlığınızı yatıştırabilirsiniz.
Sağlıklı ve Az Kalorili Atıştırmalıklar adlı yazımıza da göz atmak için tıklayın.

Kabızlıktan kurtulmak için nasıl hareket etmeli?
Kardiyo:
Hareket eksikliği sindirim sisteminizin de yavaşlamasına neden olur.  Günde 10 dakika tempolu  bir kardiyo ile kaslarınızı harekete geçirebilirsiniz.
[ads2]
Yoga
Vücudunuzu doğru yöntemlerle  esnetmeniz ve bu kaslara masaj yapmanız bağırsaklarınızı harekete geçirebilir.
• El ile masaj 
Bağırsaklarınızın olduğu bölgeye yavaşça elinizle masaj yapar gibi hareket ettirin. Zaten içindeki guruldamaları hareketlenmeleri ve sertliği hissedecek daha sonradan da yumuşadığını göreceksiniz.

 

©Kadının Kitabı özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz