Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ocak 2019

Anne Sütünün Bebeğe Etkisi

[ads1]

Hepimiz biliyoruz ki dünyada anne sütü gibi doğal, faydalı ve mucizevi etkilere sahip başka bir bebek besini yok. Çok faydalı dediğimiz şeyin ne tür faydaları olduğunu ise çoğumuz net bir şey söyleyemiyoruz. Her geçen gün hiç bilmediğimiz faydalar “anne sütünün yararları” adlı listeye ekleniyor. bundan kısa bir süre önce hazır bebek mamalarının satışı çok olsun anneler emzirmeyi bırakıp  bu tür yapay besinlere geçsin diye yapmadıkları reklamlar, televizyona gazetelere konuşmayan doktor bırakmadılar. İnsanlar doktor deyip samimi, saf duygularıyla bu tür mama ve ek besinlere doğru yönelirken, bazı insaniyetli kişiler gerçeği ortaya çıkararak bebeğin sadece ilk  6 ay değil, eğer anne sütü yeterli ise 2 yıl emzirmelerini söylemeye başladılar.

İş bu kadar yankı yapınca ünlü bebek mama firmaları işe hemen farklı boyuttan sarılıp 6 aydan sonra anne sütüne destek olmak amacıyla ek besin verin demeye başladılar. Onların içinde neler var biz tam olarak bilemiyoruz. Arkasında yazanların dışında ya da arkasında yazan her içeriğin bebek sağlığına faydalı mı değil mi yorum yapamayacağız. Siz bir yeni doğan annesi olarak bebeğinize mutlaka 2 yıl sütünüzü vermeye çalışın. Eğer sütünüz gelmiyorsa kesilmişse veya bebeğinize artık yetmiyorsa evde kendiniz hazırlayacağınız doğal besinlerle takviye yapın. Hazır meyve pürelerine para verip de bebeğinize onları yedirmeyin. Meyveyi alın ve siz kendiniz püre haline getirin. Çok zor bir iş değil ne de olsa.

anne-sutu-

İşte gelelim anne sütünün bebek üzerindeki inanılmaz etkilerine,

Yapılan araştırmalarda ilk 9 ay anne sütü emen bebeklerin zekaları daha fazla geliştiği yönünde birçok olumlu etki olduğu görülüyor.[ads2]
Bebeğin bağışıklık sistemi oldukça güçleniyor ve yakalanabileceği hastalıklara karşı oldukça dirençli hale geliyor.
Bağırsakları çalıştırmada etkili.
Anne sütü ile büyüyen bebeklerin ileride solunum yolu ve sindirimle alakalı hastalıklara yakalanma oranı daha da azalmaktadır.
Bebeğin çene gelişimi ve diş gelişimi için faydalıdır.
İlerde şeker,  çölyak, obezite gibi kronik hastalıkların olma riskini azaltır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız:

Emzirmenin anne açısından faydaları
Sütü Arttıran Kurabiye Tarifi
Emzirirken Ne yemeli, Ne Yememeli?
Bebek Neden Meme Emmez?
Doğum Sonrası Kilolardan Nasıl Kurtuluruz?
0 – 12 Ay Bebek Beslenmesi

©Kadının Kitabı özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz