Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 20 Ocak 2019

Anne Sütünü Artıran Bitki Çayları

[ads1]Yeni anne olmuş kadınların ilk zamanlarda en çok korktuğu şeylerden bazıları da bebeğime sütüm yetecek mi? Acaba sütüm kesilir mi? Ya da sütüm çok az, sütü çoğaltmak için emzirme döneminde nasıl beslenmeli, ne yemeli veya ne içmeli gibi birçok soru ile karşı karşıya kalırlar. Beslenme ve Diyet Uzmanı Gamze Şanlı Ak bakın anne sütünü artıran bitki çayları hakkında bize neler söylüyor.

Annenin emzirme döneminde bebeği için yeterli miktarda süt üretebilmesi için öncelikle günlük olarak yeterli miktarda sıvı da alması oldukça önemlidir. Bu dönemde anne en az 2- 3 litre kadar sıvı alması şarttır. Çünkü anne sütünün  yüzde 87 gibi büyük bir oranı sudan oluşmaktadır. Bu yüzden anne sütü üretimi alınan sıvı ile doğru orantılıdır.

Annenin emzirme döneminde günlük 1,5 -2 litre (bu da  8 – 10 bardağa eşdeğer) su tüketmesi gerekir. Diğer kalan kısmı da bitki çayları, komposto gibi farklı sıvıları alarak da doldurabilirsiniz.

anne-sutunu-artiran caylar neler

Emzirme döneminde içebileceğiniz bazı çaylar diğerlerine oranla daha fazla süt üretimini desteklemektedir. Özellikle emzirme döneminde anne azla tercih etmemeli bunun yerine daha çok bitki çaylarına yönelmelidir.

İşte anne sütünü artıran bitki çayları
– Rezene
– Ihlamur
– Isırgan otu
– Fesleğen
– Biberiye
– Mine
[ads2]- Keçisedefi
– Amber çiçeği
– Papatya
– Tane kimyon
– Anason

Yukarıda sıralanan bitkileri ister tek isterseniz de karışım yaparak demleyip içebilirsiniz.Bu çayları kaynamış suda 10 dakika kadar demleyip süzdükten sonra içebilirsiniz.
Bu çayların yanı sıra sabah kahvaltı yapmadan önce 1 çay kaşığı çörek otunu bal ile karıştırıp yediğinizde sütün üretimine başka yoldan da yardımcı olabilirsiniz.
Anne sütünü artıran kurabiye tarifimiz için tıklayın.
©Kadının Kitabı özel haberidir, izinsiz kullanılamaz

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz