Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Aralık 2018

Anne Sütü Hakkında Yanlış Bilinenler

[ads1]Türk toplumu olarak biraz fazla batıl inançlara sahip olduğumuz ne yazık ki doğru. Çok fazla kitap okumayı sevmediğimiz, tembelliğimiz ağır bastığı için bir konu hakkında detaylı bir araştırma yapmadığımızdan dolayı kulaktan dolma bilgilere ve kocakarı laflarına çok fazla önem veriyoruz. Kocakarı ilaçları ya da büyüklerimizden duyduğumuz her şey doğru olabilir mi? Elbette ki hayır. Bir konu hakkında eğer bir şeyi merak ediyorsak başkalarının lafına bakmadan işin uzmanlarından öğrenmek için birazcık araştırma yapmak en doğrusu. Örneğin annelerimiz “eğer süt memede fazla durursa süt ekşir” derler. Sütün sağılıp atılmasını söylerler? Gerçekten de süt annenin göğsünde dururken bozulabilir mi? Bu mümkün mü? İlk başta belki biraz matıklı gelse de süt  anne göğsünde bozulmaz ya da ekşimez. Hiç bir şey olmaz kısacası. Kadının Kitabı.com olarak bu yazımızda anne sütü ile ilgili en bilinen yanlışları Uzm Dr Erdem Uzunoğlu’dan öğrenelim..

Anne sütü hakkındaki bazı yanlış bilgiler:

1- Hazır mamalar anne sütünden daha faydalıdır!
Eskiler okumadıkları araştırmadıkları için anne sütünün ne denli faydalı olduğunu bilmemekte ve sanki hazır mamalar daha faydalı zannetmektedirler. Bunun nedeni ise mama üretici firmalar televizyonlara verdikleri reklamlarda bebek mamasını satmak için öyle güzel anlatıyorlarki sanki anne sütü “sadece süt” müş gibi. Mama üretim teknolojisi ne kadar iyi olursa olsun asla ve hiç bir zaman anne sütü yerine geçemez.

2- Emziren kadının memeleri bozulur! 
Bu doğru değildir. Bu emziren annenin yapısına bağlıdır.

[ads2]3- Annenin hastalıkları sütle bebeğe geçer! 
Hastalık süte geçebilen bir şey değildir. Bu yüzden hasta olduğunuzda sakın bebeğinizi emzirmeyi bırakmayın.

4- Bebeğin süt emmediği zamanlarda memede kalan süt ekşir, sağılıp atılmalıdır!
Bu tamamen yanlış ve mantıksız bir inanıştır. Çünkü annenin memesindeki süt herhangi bir şekilde dış dünyayla temasa geçmemiş hava ile etkileşim halinde değildir. Koruması oldukça iyi olan anne göğsündeki süte sabahtan akşama kadar kalsa da hiçbir şey olmaz. İşe giden anneler akşam eve geldiklerinde bebeklerini gönül rahatlığıyla emdirmelidir.
Kadının Kitabı.com özel haberidir. İzinsiz kullanılamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz