Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 20 Ocak 2019

Anne Adaylarının Tüp Bebek Tedavisi Öncesi Dikkat Etmesi Gereken 7 Adım

Acıbadem Maslak Hastanesi Tüp Bebek Bölüm Direktörü Prof. Dr. Bülent Tıraş tüp bebek öncesi dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.

bülent tıraş

Anne Adaylarının Tüp Bebek Tedavisi Öncesi Dikkat Etmesi Gereken 7 Adım

[ads2]

 • İlk olarak bugüne dek geçirmiş olduğunuz genital hastalıklar ve kullandığınız ilaçlar ile ilgili doktorunuzu eksiksiz bilgilendirmelisiniz. Cİnsel bir hastalık dahi geçmişmiş olsanız bunu çekinmeden paylaşmalısınız. Unutmayın, saklayacağınız bilgiler tedavinizin başarı ile neticelenmesini engelleyecektir. Özellikle de anne adayı spor yapıyor ise, karın bölgesini zorlayacak egzersizlerden kaçınmaya dikkat etmelidir. Yorucu olmayan, hafif egzersizler yapılabilir.
 • Tedaviden önce spor yapıyorsanız, yaptığınız sporun çeşidine göre değişeceş şekilde, 3 ay öncesinden sporu bırakmalısınız. Ağır sporlar ve özellikle karın için yapılan egzersizlerden uzak durulmalıdır.
 • Eğer ki bir hastalık ya da alerjik sebep yüzünden kullandığınız bir ilaç var is,e mutlaka doktorunuzu bilgilendirin. İlacı neden kullandığınızı ve ne kadar süre ile kullandığınızı anlatın.
 • Tedavinin başlayacağı gün doktorunuz tarafından size söylenecektir. Bu tarihten önceki üç gün boyunca cinsel ilişkide bulunmamanız önem teşkil eder.
 • Tedavi yapılmadan önce 3 ay süresinde sıcak ortamlarda bulunmayı kesin. Örnek olarak: hamam, sauna, sıcak duşlar, buhar odaları.
 • Kahve, çay, kola gibi kafeinli içeceklerden uzak durmaya dikkat edin. Şayet duramıyorsanız minimum şekilde tüketin. Asitli içeceklerden de uzak durun.
 • Tedaviye başlamadan önce normal kiloda olmanız önemlidir. Aşırı zayıflık ya da aşırı kiloluk hali tedaviyi olumsuz yönde etileyecektir. Ancak tedavi öncesi dönemde diyet yapmak önerilmez. Sağlıklı ve yeterli beslenmeniz önemlidir ancka kendinizi aç bırakmanız tedavinin gidişatını kötü etkileyecektir

 

 

 Tüp Bebek Tedavisi Öncesi Baba Adaylarının Dikkat Etmesi Gereken 9 Adım

 1. Tüp bebek tedavisine başlamadan önce, doktorunuza ateş bir hastalık yaşayıp yaşamadığınıza dair bilgi vermeniz önemlidir. Tedavi öncesi 2-3 aylık süreçte yaşanan ateşli hastalıklar, spermin kalitesini olumsuz etkileyeceği için tedavinin başarısı için doktorun bilmesi gerekir.
 2. Bugune dek geçirmiş olduğunuz genital organlarınızla alakalı her sorunu doktorunuza anlatmalısınız. Cinsel hastalıklar, enfeksiyonlar, uçuklar ya da farklı sorunlar ve kullanılan ilaçlar doktor ile kesinlikle paylaşılmalıdır.
 3. Erkek aday, tedavi öncesinden 3 ay süre ile spor yapmayı bırakmalıdır. ÇOk ağır sporlar ve idmanlar sperm kalitesini azaltabilir. Şayet egzersiz yapılacak ise, kişiyi yormayan, haftalık olarak 25 km. yi geçmeyecek koşular şeklinde yapılabilir.
 4. Erkeklerin bu dönemde giydikleri kıyafetler de oldukça önemlidir. Şayet sıkı iç çamaşırları, testislerin vücuda yakınlığını arttıracaktır. Bu nedenle de testisin ısısı yükselerek spermleri kötü etkiler.
 5. Tedaviden önce üç ay boyunca sigara ve alkol alışkanlığı varsa bırakılmalıdır.
 6. Baba adayının bir hastalığı varsa ve bunun için düzenli ilaç kullanıyor ise, aldığı ilaçları süresini, doktoruna bildirmelidir.
 7. Tedavinin yapılacağı tarih tüp bebek merkezi tarafından size bildirilecektir. Bildirilen tarih öncesinde 3 gün boyunca cinsel ilişkide bulunmaktan kaçınılmalıdır.
 8. Tedavinin yapılmasından sonraki 10 gün de cinsel ilişkiye girmemeniz gerekir.
 9. Tüp bebek tedavisinden önce sıcak ortamlara girilmemelidir. 3 ay boyunca sauna ve hamam gibi ortamlarda bulunmamak gerekir.

 

[ads1]Doktora Giderken Adayların Dikkat Etmesi Gerekenler

 1. Muayene giderken giyeceğiniz kıyafetlerin kolay çıkarılabilir olmasına dikkat edin.
 2. Muayenesi uygulanacak olan alanın hijyenin özen gösterin.
 3. Tüp bebek tedavisi için farklı bir doktora gidilmişse, kullanılan ilaçlar, film röntgenleri ve test sonuçlarını da doktora gösterin.

 

Tedavide Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

 1. Tüp bebek tedavisi için size belirtilen zamanda merkezde olmaya özen gösterin.
 2. Kullanmanız gereken ilaçları düzenli şekilde alın. Saatlerini aksatmamaya dikkat edin.
 3. Tüp bebek tedavisi ile ilgili aklınızda hiçbir sorunun kalmadığına emin olun. Bunları doktorunuza sormaktan çekinmeyin. Bu tedavide bilinçli olmanız doktorun da işini kolaylaştıracaktır.

Kaynak : http://www.bulenttiras.com/tup-bebek-tedavisinden-once-bilinmesi-gereken-10-madde

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz