Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Aralık 2018

Alkali Diyet Yalanına Sakın Kanmayın

[ads1]Gün geçmiyor ki yep yeni bir diyet türü ortaya çıkmasın. Dukan diyeti, Karatay diyeti, Maranki diyeti, brokoli diyeti derken son günlerde bir de karşımıza Alkali diyeti adında bir diyet çeşidi çıktı. Uzmanlara göre diyet, metabolizmaya zarar vermeden ve aç kalmadan yapılan beslenme biçimi olarak tanımlanırken, bazı diyet çeşiti olarak belirtilen uygulamaların beslenmeyle uzaktan yakından bir ilgisi olmadan, bazı kimyasal takviyeleriyle diyet adı altında tüketiciye sunulmakta ve faydadan çok zarar getirmektedir. Elbetteki bazı doğal besinleri bu kategoride tutamayacağımızı da hatırlatmakta fayda var. Örneğin etkisi kanıtlanmış yeşil kahve diyeti gibi bazı doğal besin takviyeleri sayesinde zayıflamak mümkün. Hepsi bir kenara yazımızın konusu son günlerde gündemden düşmeyen Alkali Diyeti yalanı. Çoğu web sitesinde, Google reklamlarında karşımıza çıkan Alkali Diyeti, tamamen yurt dışından ithal edilmiş, sözde vücudun alkali oranını yükseltmek suretiyle yağ yakımını hızlandırdığı söylenen kimyasal bir maddenin diyet modeli olarak tüketiciye sunulmasından ibaret.

alkali yalani

İşin en garip tarafı hangi alkali diyet sitesine girerseniz girin karşınıza diyet ve sağlık programlarıyla tanınan ünlü doktor ve diyetisyenlerin referans gösterilmesi. Zaten de site ve televizyonlarda referans gösterilen çoğu diyetisyen, doktor ve bilim adamının bu diyet modelinden uzaktan yakından ilgilerinin olmadığını beyan etmeleri. En basiti bugün bir televizyon kanalında demeç veren ünlü programcı İclan Gürpınar, Alkali Diyeti ile ilgili referans gösterilmekten ve televizyon kanalları ile internet sitelerinde izinsiz olarak reklam aracı durumuna düşmekten huzursuz olduğunu belirterek adli merciilere başvuracağını söyledi.

Aynı şekilde Prof. Dr. Ahmet Maranki’de hiçbir şekilde marka tavsiyesi olmadan adının Alkali Su Diyet ürünlerinde izinsiz olarak kullanılmasından şikayetçi. Şimdilerde cezaevinde olan Deniz Seki’nin de alkali su ürünlerini önereceğini sanmıyorum. Kısacası Alkali Su Diyeti, Alkali Diyet olarak piyasada çok yaygın bir şekilde bulunan ürünlerin hiçbiri diyete yardımcı değil. Uzmanlara göre bu ürünler faydadan daha çok zarar getirmekte. Hatta yapılan araştırmalara göre Alkali Su ürünlerini kullananlarda demir eksikliği ve buna bağlı olarak anemi, kalsiyum eksikliği ve buna bağlı olarak kemik erimesi ve diş sağlığında bozulmalar, unutkanlık, alzheimer başlangıcı, hatta kalp rahasızlıkları ve tansiyon düzensizlikleri bile baş gösterebilmekte.

alkalinli besinler

[ads2]İnternet sitelerinde bilimsel olarak faydasının kanıtlandığından bahsedilen Alkali Su Diyeti ile ilgili yapılan literatür taramalarından bir tane bile bilimsel yayına rastlanılmaması da bu yalanın bilimsel olarak hiçbir desteğinin olmadığını göstermektedir. Vücudun asit ve baz dengesini bozan bu alkali kimyasallar hiçbir suretle kullanılmamalı ve kimseye de tavsiye edilmemelidir. Diyetisyenlere göre kısa sürede verilen aşırı kilolar ileride kalıcı hastalıkların baş göstermesine sebep olabilmektedir. Bu tarz kimyasalları kullanmak yerine besin ağırlıklı düzenli diyet programlarının tercih edilmesi, zayıflamanın daha sağlıklı bir şekilde sürdürülebilmesini kolaylaştırmaktadır.

Aynı zamanda uzmanların yaptığı açıklamalara göre Alkali Diyet ürünleri yerine alkali etkisi yüksek, protein ve karbonhidrat bakımından zengin çiğ sebzeler ve tahıllar tüketilmesi daha uygun olmaktadır.

Siz siz olun Alkali Diyet olarak bilinen para tuzağından uzak durun.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz