Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Aralık 2018

Ağız Kokusuna İyi Gelen Bitkiler

Ağız Kokusundan Bu Bitkilerle Kurtulabilirsiniz!!

Kötü ağız kokuları insan yaşamını etkileyen kişisel ve iş ilişkilerini sınırlayan olumsuz bir unsurdur. Ağız kokusu insanlarda öz güven eksikliği ve psikolojik rahatsızlıklara da neden olmaktadır.  Ağız kokusunun birçok sebebi olabilir. Akciğer den gelen koku nefes kokusudur, akciğer enfeksiyonlarının  yol açtığı yada Sindirim sistemi bozukluklarından kaynaklanmaktadır. Besinlerin gerektiği şekilde sindirilemediği zaman sindirim sisteminde açığa çıkan gazlar kişinin isteği dışında ağza  doğru yükselir. Aynı zamanda, bakteriler, ağız hastalıkları, gıda, stres, tükürük salgısının az olması, kimyasal zehirlenmeler de ağız kokularına neden olmaktadır. Ağız kokusu   aslında bir hastalık değildir.

1. Pelin otu
1 su bardağı kaynar suyun içine 1 çay kaşığı pelin otu atıp 5 dakika kadar demlemeye bırakın daha sonra süzün.
Her sabah uyandığınızda gargara yapın ve tükürün.

2. Karahindiba
Toz haline getirilmiş karahindibadan yarım litre suyun içine 1 tatlı kaşığı atarak kaynatın daha sonra süzün ve gün içinde belli aralıklarla için.Ağız Kokusuna İyi Gelen Bitkiler

3. Mayasıl otu
1 litre suyun içine ince ince kıydığınız mayasıl otunu atıp kaynatın. Ardından da süzün ve soğuduğunda gargara yaparak ağzınızı temizleyin.

4. Enginar
Yarım litre suyun içine bir avuç enginarı doğrayıp kaynatın soğuduktan sonra gargara yaparak kullanın.

5. Sinir otu
1 litre suyun içine 3 adet sinir otu yaprağını, meyan kökünü ve kazayağı yaprağını ilave ederek kaynatıp süzün ve soğutun. Günde maksimum 3 çay bardağı kadar için. http://kadininkitabi.com

6. Turp
Yarım litre suyun içine 1 tatlı kaşığı rendelenmiş turp, 1 tatlı kaşığı turunçgillerden kabuk rendesi ve 1 tatlı kaşığı sümbül otunu kaynatın, süzün gargara yaparak kullanın.

7. Bal ve badem
bademi güzelce ezin ve bal ile karıştırıp her sabah uyandığınızda aç iken 1 tatlı kaşığı yiyin.

8. Kereviz
Yarım litre suyun içine kereviz yaprağı atıp kaynatın.
Soğuduktan sonra süzün ve gargara yapın.
Eğer bu uygulamalardan birini veya birkaçını yaptığınızda ağzınızdaki kokunun ya tamamen gittiğini ya da azaldığını göreceksiniz.

9. Tarçın

Tarçın, ağız içi bakterilerle mücadelede önemli bir silahtır. İçeceklerinizde ve uygun yiyeceklerinizde tarçın kullanarak ağız kokusunu giderebilirsiniz.

10. Nane ve Maydanoz

Bu sarımsak ve soğan gibi kötü kokulu yiyeceklerin soluk vermede ortaya çıkardığı kötü kokuyu gidermektedir.

11. Ada çayı

Ada çayı bakteri önleyici özellikleri ile sıcak bir su bardağına kurutulmuş bir çay kaşığı Ada çayı demlenerek içildiği takdirde ağız kokusuna neden olan bakterileri öldürmek için yeterli olmaktadır.Ağız Kokusuna İyi Gelen Bitkiler

Bunların dışında ağız kokusu gidermek için;  rezene, biberiye, kişniş, kakule, dereotu, zencefil gibi bitkileri de kullanabilirsiniz. Ancak ; ağız kokusunun sebebi her zaman bu şekilde basit nedenlerden kaynaklanmıyor olmayabilir. Örneğin; Bronşlara bağlı enfeksiyonlar, akciğer ve  böbrek yetmezlikleri enfeksiyonları, diyabet hastalığı, C vitamini eksikliği, karaciğer hastalıkları ve bazı tür kanserler de ağız kokusuna neden olabiliyor. Her şeye rağmen ağız kokusundan kurtulamıyorsanız bu riskleri de göz önünde bulundurarak bu  gibi durumlar  da mutlaka doktora başvurmak gerekmektedir.

Eldeki Soğan Sarımsak Kokusu Nasıl Geçer? yazımız için tıklayınız…

Kadının kitabı.com özel haberidir. İzinsiz olarak kullanılamaz…

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz