Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Aralık 2018

Adet Sancısını Azaltmak İçin Ne Yapmalı?

[ads1]Adet sancısını azaltmak için yenmesi ve uzak durulması gereken yiyecekler…

Her yetiştin kadının başına gelen adet dönemi sancısı için ilk kurtuluş ilaçlarda değil. Eğer adetten önce baş ağrısı, karında şişlik oluyorsa adet başlamadan bir hafta önce yediğiniz yemeklerdeki tuz oranını azaltmanız gerekmektedir.
Vücut bu dönemde ödem toplayabilir. Bitkisel idrar söktürücülerin en başında  maydanoz, ıhlamur, kuşkonmaz gibi besinler oluşan ödemin atılmasında yardımcı olur.

Adet sancısını azaltmak için;  fındık, fıstık gibi kavrulmamış doğal kuruyemişler et ve balık  lifli gıdalar bitkisel yağlar tüketmeniz bu süreçte ağrılarınızı hafifletecektir.
Adet döneminde aşırı şekerli ve tuzlu yiyeceklerden kesinlikle uzak durulması gerekiyor. kadınlar Tatlı ve çikolatayı fazlasıyla sevdikleri için “zaten adetliyim ve canım aşırı derecede tatlı çekiyor” deyip fazlasıyla çikolata yemeye başlıyor. Canınızın tatlı çekiyor olması adet olmanızdan kaynaklanmıyor. Sadece psikolojik olarak beyninizi o şekilde alıştırdığınız için böyle hissediyorsunuz.

adet sancısı-2

Çünkü metabolizmaya birden şeker yüklenmesi kandaki insülin oranını yükselttiği için zarar veriyor.

Adet döneminde özellikle B vitamini, kalsiyum, magnezyum bakımından zengin olan besinleri tüketmeniz rahat bir adet geçirmenizi sağlar.

B vitamini bakımından zengin olan yiyecekler: Ciğer, böbrek, yumurta sarısı, yeşil yapraklı sebzeler

[ads2]Kalsiyum  bakımından zengin olan yiyecekler: Süt ve süt ürünleri, balık, ay çekirdeği, soya fasulyesi, yer fıstığı, ceviz, somon balığı
Magnezyum  bakımından zengin olan yiyecekler: Mısır, fındık, maydanoz, elma, incir, limon, portakal, unlu mamüller.

©Kadının Kitabı özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz