Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Ocak 2019

Adet Günü Nedir? ve Adet Sancısına Ne iyi Gelir?

Adet Günü Hakkında Bilgiler

Adet kadınlarda ayda bir olarak rahim iç yüzeyinde oluşan doku ve damarların kan ile birlikte vücuttan atılmasını sağlayan fizyolojik bir olay olarak bilinmektedir. Regl, adet ve menstrüasyon kadınlarda üreme ve döllenme amacıyla meydana gelen farklılıklar için kullanılmış terimlerdir. Kadınların ergenlik çağına gelmesiyle birlikte ancak gebelik sürecinde duran ve menopoz dönemine kadar devam eden bir durumdur. Adet Günü Nedir? ve Adet Sancısına Ne iyi Gelir?

Genel olarak 28 günde bir tekrarlanan süreç her kadında adet günü hesaplama da farklılık gösteren bir durumdur. Düzenli olarak adet görmek vücudun düzenli bir şekilde çalıştığının göstergesi olduğundan her kadın oldukça önemli bir durumdur. Ortalama olarak 28 günde bir olarak hesaplanan adet bazılarında 21 bazılarında ise 35 bir olarak görülebilir.

Adet Günü Nasıl Hesaplama ve Gecikme Nedenleri?

Her kadın için farklılık gösteren adet takvimini unutmamak için günlerinizi not alarak kolayca bir sonraki adet gününüzü hesaplayabilirsiniz. Adet günü hesaplama için öncelikle son olduğunuz regl gününü başlangıç tarihini ile bir yere not ederek başlayabilirsiniz. Bunların arasında kalan gün sayısını bulduğunuz zaman adet düzeninizin de farkına varmış olursunuz.

Hesaplama yaparken geçirdiğiniz her adet dönemini not alıp eğer bir düzensizlik ve gecikme ile karşı karşıya kalırsanız mutlaka bir uzmana başvurmanız gerekir. Bu durumda uzman doktorlarında size soracağı ilk şey son adet tarihiniz ve öncekilerdir. Adet gecikmesi ise ilk 7 gün normal olarak görülebilir ancak daha fazlası sorun oluşturabilir. Gebelik dışında oluşan adet gecikmesi hastalık, stres, düzenli kullanılan ilaçlarda değişiklik, fazla kilo ve menopoz öncesinde yaşanan hormonal değişiklerden dolayı meydana gelebilir. Adet Günü Nedir? ve Adet Sancısına Ne iyi Gelir?

Stres vücutta birçok değişikliğe neden olmakla beraber hormon seviyelerini düşürerek yumurtlama zamanınızın gecikmesine ve adet olmanızı engelleyici nedenleri olmaktadır. Hastalıklar geçici olarak adet gecikmesini yol açabilir ancak aşırı kilo ve aşırı zayıflık hormonların dengesini bozmasından ötürü değişkenlik gösterebilir. Ortalama olarak 28 günde bir olarak belirlenen adet döngüsünü yanlış hesaplamalarından ötürü kadınların birçoğu adet gecikmesi yaşadığını düşünmektedir. Ayrıca adet gecikmesi gebelik zamanında da meydana gelen bir durum olmakla birlikte kullandığınız ilaçlarınızı değiştirmeniz de adetinizin düzenini bozabilir.

Adet Öncesi Belirtiler Nelerdir?

Her kadının aybaşı olarak adlandırdığı adet dönemi gelmeden önce bir takım belirtileri ile anlaşılmaktadır. Adet günü hesaplama işlemini doğru bir şekilde yaptığınız taktirde adetinizin gecikmesi için herhangi bir sebep yoksa her kadın en az 1 ya da 2 gün gecikme dışında bir problemle karşılaşmaz. Adet belirtileri ilk olarak ruh halinde farklılık, aşırı sinir ve sebepsiz bir şekilde öfkelenmeler ile alınganlık olarak ortaya çıkabilir. Beraberinde yorgunluk hissi, kol, bacak, karın ile göğüs bölgelerinde şişkinlik ve ağrı oluşması gözlenebilir. Vücutta sıvı artışı ile kilo alımı ve iştahta artış gibi belirtilerde görülebilir.

Baş ağrısı olabileceği gibi eklem ve bel bölgelerinde ağrılar oluşabileceği gibi mide de bulantısı da belirtileri arasında yer almaktadır. Ateşlenme ve soğuk olarak terleme gibi durumlarda adet belirtileri arasında yer alan sonuçlar arasındadır. Adet öncesi sendromu olarak bilinen bu belirtiler genelde birkaç gün önceden başlar ve adet bitişi ile son bulur.Adet Günü Nedir? ve Adet Sancısına Ne iyi Gelir?

Adet Sancısına Ne İyi Gelir?

Regl döneminde her kadın acı çekmez. Acı çekenler dismenore olarak adlandırılır. Normal bir kadında regl düzeninin başlaması 17 yaşlarında başlar. Araştırmalar regl görebilen kadınların yüzde 40 ve 60 arasının ağrılı yaşadığını savunuyor. Bazıları hiçbir yere gidemeyecek kadar ızdırap çeker. Yarısı kadarı ciddi ağrı şikâyetinde bulunur.

Regl döneminde kadının vücudunda fiziksel değişiklikler görülür. Regl dönemi yumurtlamadan yaklaşık 14 gün sonra başlar. Çatlamış yumurta, eğer gebelik oluşmazsa işlevini kaybeder. Salgılanan hormonların azalması ile rahim içi doku beslenmesi bozulur ve buna bağlı olarak kanama ile dökülür. Normal bir kişi de 2 ve 7 gün arasında kanama olur. Bu süreçte ağrı yapan bazı maddeler salgılanır. Adet Günü Nedir? ve Adet Sancısına Ne iyi Gelir?Adet Günü Nedir? ve Adet Sancısına Ne iyi Gelir?

Ağrı hissi kişiden kişiye görecelidir. Adet sancısına ne iyi gelir dendiğinde Yeme içme, çok ayakta durma, aşırı stres, çok hareketli yaşam gibi etkileri göz önünde bulundurmak gerekir. Bunun dışında kişinin psikolojik durumu, beslenme alışkanlıkları, aşırı yorgunluk, aşırı stres gibi diğer etkenlerde kişiyi etkilemektedir.

Adet Sancısına İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

Doktorlar Adet sancısına ne iyi gelir sorusu için fındık, fıstık, et, balık tüketilmesi gerektiğini ve kas için egzersiz yapılması gerektiğini savunurlar.  Ağrılı regl görmenin oluşmasını önlemek mümkün olmamakla beraber, ancak doktor tavsiyesi ile alınan ilaçlar rahatlatabilir. Regl kanamasından önce baş ağrısı, karında şişlik gibi sorunları olanlar tuzu kesmelidir. Doğal yollara başvurmalıdır. Doğal idrar sökücü olan maydanoz, ıhlamur, kuşkonmaz gibi besinler şişkinlik için yardımcı besinlerdir.

Adet sancısına ne iyi gelir dendiği zaman bir diğer öneri sıcak banyodur. Orta dereceli bölgesel sıcak uygulama iyi gelebilir. Bunun için sıcak banyo ya da ayaklara sıcak uygulama önerilir. Fakat sıcak kesinlikle direk yapılmamalıdır. Karına verilen sıcak uygulama en büyük hatadır. Çünkü karın içerisinde bir iltihabi problem varsa, bu yayılabilir ve oldukça tehlikelidir. İyi beslenme ağrıyı azaltmada etkilidir. B vitamini ve magnezyumdan zengin besinler bu dönemde oluşan rahatsızlıkları ve ağrıyı gidermede yardımcı olur. Adet Günü Nedir? ve Adet Sancısına Ne iyi Gelir?

Yemek yerken et, balık, karaciğer, kuru baklagiller, fındık, fıstık, susam gibi yağlı tohumlar, sebzeler ve tahıllar tüketilmelidir. Masaj bir başka yöntem olabilir. Ayrıca düzenli uyku, gerginliği azaltacağından ağrıyı da azaltır. Regl sebebiyle hastaneye giden kadın sayısı çok fazladır. Doktorlar ağrı kesici alıyor musunuz diye sorduğunda dürüst cevap alamıyorlar. Regl döneminden önce kadınlar ağrıya karşı önemler alabilirler. Örneğin, çay, kola, çikolata gibi kafein içeren gıdalardan uzak durmaları gerekir. Karın bölgesine masaj yapılması kesinlikle iyi hissettirir ve olumlu etki yaratır.

Aşırı yorgun, sinirli kişilerde regl sancısı daha fazla görülür. Sakinleşemiyorsanız dinlenmeniz şarttır.  Kabızlığı olanlar bu sancıları daha şiddetli yaşarlar. Bu sebeple lifli gıda tüketilmesi şarttır. Bol miktarda su içilmesi, sigaradan ve alkolden uzak durulması bir başka gerekliliktir.  Kadınların bu dönemde çok uzun süre ayakta durmamaları gerekir.

İLGİLİ DİĞER İÇERİKLER:

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz