Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Ocak 2019

90’lar Modası Geri mi Dönüyor?

Her dönem bambaşka tarzlarla moda dünyası yeniden şekillenirken acaba bu sene de özellikle bahar ve yaz aylarında 90’lar giyim modası tekrar canlanacak mı? İşte merak edilen giyim trendleri ve 90’lar tarzına dair ipuçları…

90’lar Modasında Neler Var?

Göbeği açıkta bırakan bluzlar, bahçıvan şimdilerde tulum dediğimiz kotlar, oduncu gömlek, fosforlu renkler, kabarık saçlar, abartılı makyajlar, kısa topuklar, arkaya çevrilmiş şapkalar, bol pantolonlar, kapüşonlu sweatshirt’ler bu dönemin öne çıkan parçalarıydı. Özellikle bol ve salaş gömlekler kadınların tutkusuydu. Hele bir de çizgileri ya da karışık desenleri varsa…90’lar Modası Geri mi Dönüyor?

Şimdilere bakılırsa o yıllar iletişim daha kuvvetliydi çünkü teknoloji henüz bu denli hayatımıza girmemişti. Sokaklara dökülen onlarca genç, kaykay oynar ya da bisiklete binerdi. Spor kıyafetler arasında bol kotlar, ters şapkalar, bol gömlekler ve kaykay kıyafetleri de hafızalarımızda 90’ların bir simgesi… Bir de ister spor olsun ister şık bir tarz olsun kadınların mutlaka bir saç bandı vardı. Bu bantlar saçlarda değil alında duruyordu.

90’larda 80’li yıllara oranla daha durulmuş bir stil görsek de günümüze göre yine abartılı bir tarz benimsendiği kesin. Kadınlar saç ve makyaj konusunda adeta birbiriyle yarışırdı o dönemler. Permalı kıvırcık ve kabarık saçları sürekli boyatmak da bir trenddi. Permalı kabarık saçlarda olmazsa olmaz detaylardan biri de kaküllerdi. Saçlar demişken, oldukça karmaşık saç örgüleri hatta zenci stili minik örgüler de vardı. Örgülü saç topuzları da bir o kadar karmaşık modellerdi…

O dönemlerde çocuk olanlar hatırlar, kelebek tokalar irili ufaklı, renk renk saçları süslerdi. Tost ve rastalı saçlar oldukça revaçtaydı. Makyajda da şimdi asla yapmam diyeceğiniz detaylar vardı 90’larda. Ruj renginden birkaç ton koyu renkli bir dudak kalemi ile dudakların etrafı belirginleştirilirdi. Kaşlar ise her daim keman yayı gibi ve ince olmak zorundaydı. Göz makyajı yine abartılıydı.

Bu Sezon Göreceğimiz 90’lar Parçaları

Evet, şimdiye kadar tüm parçaları sayamasak da kabaca 90’ların tatlı rüküşlüğünden ve bazı öne çıkan parçalarından bahsettik. Peki, 2016 ilkbahar, yaz ve sonbahar modasında giyim kuşam, saç ve makyaj trendlerinde bu esintileri görecek miyiz?90’lar Modası Geri mi Dönüyor?

Birkaç Hollywood yıldızının benimsemeye başladığı o döneme ait parçalar tekrar aramızda. Bu parçaları satan vintage
butikler de var, siz de belli parçaları bir araya getirip bu stile sahip olabilirsiniz. Neon ve canlı renklerde bir tunik, belden kuşakla bağlamalı bol ve uzun tunikler ve elbette bu parçaların altına 90’ların simgelerinden dar bir tayt giymek…

Bir diğer ayrıntı da son 1 yıldır dikkatimizi çeken, vücudu saran likralı elbiselerin yerini tekrar bol ve rahat elbiselerin aldığı. Spor ve günlük ayakkabılarda parlak, payetli ve ışıldayan modeller farklı ve iddialı bir detay çiziyor. Turist çantası dediğimiz bele takılan cüzdan görünümlü kemerli çantalar da artık aramızda. Sokağa çıkıp kadınları incelerseniz, tüm bu bahsettiğimiz detayları fark edeceksiniz.

Güneş gözlükleri çoktan o yıllara U dönüşü yaptı bile. İri ve kalın çerçeveler neredeyse yüzün tamamını kaplıyor. Renkleri ise birbirinden hoş ve çok desenli modellerle karşımıza çıkıyor. Boyun tasmaları da etnik, boncuklu işlemeleri ve rengarenk modelleri ile takılarda öne çıktı. Bikini benzeri büstiyer ile yüksek bel mini kot şort ikilisi özellikle genç kızlar arasında popüler. Bu da 90’lara geri dönüşün bir ispatı gibi… Yanı biyeli pantolon ve eşofmanlar, lastik rahat sandaletler çokça görülecek.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. pisanie prac dedi ki:

    Czy dobry? Tego nie wiem. Na pewno ciekawy, przynajmniej dla
    mnie.

Yorum Yaz