Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ocak 2019

6 Ayda 10 Yaş Gençleşmenin Formülü

[ads1]Kadınların sıklıkla şikayet ettikleri bir konuda, hızlı bir şekilde yaşlanmaları. Elbetteki her insan yaşlanacak, fakat yaşlanma belirtilerini ve vücudumuzdaki yaşlılık deformasyonunu en aza indirmek ya da bu etkiyi mümkün olduğunca geciktirmek kendi elimizde. Ellerimiz, göğüs bölgemiz, yüz bölgemiz yaşlılık belirtilerinin en erken hissedildiği bölgelerimizdir. Kadının Kitabı.com olarak 6 aylık bir süre içerisinde 10 yaş genç görünmenin formülünü araştırdık. Yapılan araştırmalara göre yaşlanma etkilerini en aza indirmek mümkün, bunu sağlayabilmek için uzmanların ilk önerisi, isteğinizi beyninize kabul ettirmek. Yani gençleşmek isteğini, gerçekten istemeniz gerekmekte. İlk adımı başaramayan kadınlarda malesef bahsedeceğimiz diğer unsurları yapmaları pek işe yaramayacaktır.

gulumseyen kadin

6 ayda 10 yaş gençleştiren formül

İlk adımı, yani beynine kesin olarak emrederek, gençleşmeyi kafasına koyan kadınların ikinci olarak yapması gereken ilk şey uykularını düzene sokmak. İnsan vücudu 24 saat boyunca çalışabilecek kapasitede değildir. Günün belirli dönemlerinde dinlendirilmeyen vücut daha çabuk yaşlanır. Bunu şu şekilde örneklendirebilirsiniz; günde 2 saat kullandığınız araba ile günde 12 saat kullandığınız araba aynı derecede eskimeyecektir. Doğal olarak kendinizi dinlendirmek mecburiyetindesiniz. Yapılan araştırmalara göre ideal uyku vakti günde 7 saat olarak belirtilmekte. Uyku saatinizi gece en geç 23:00 – 00:00, uyanma saatinizi ise sabah 07:00 olarak ayarlayın. İlk zamanlar bu uyku düzenine alışamasanız da, en geç 15 gün içerisinde vücudunuz yeni uyku düzenine uyum sağlayacaktır.

Yatmadan önce yemek yemeyi kesmeniz gerekmekte. Yatmadan önce yemek yemek, uyku esnasında mide kaslarınızın çalışmasına ve vücudunuzun yorgun düşmesine sebebiyet verecektir. Uzun süre çalışan organlar çabuk eskir ve yaşlanma hızınızı malesef ki arttırır. Bizim tavsiyemiz yatmadan 5 saat önce yeme eylemini sonlandırmanız yönünde olacaktır.

Yeni doğanlarda yüzde 78- 80, yetişkinlerde ise vücudun yüzde 70’i sudan oluşmaktadır. Fakat su miktarı yaşın ilerlemesine paralel olarak azalmaktadır. Örneğin 40 – 50 yaşlarında bu miktar yüzde 65’e, 60- 70 yaşlarında ise % 50 oranına doğru düşüş gösterir. Vücut organlarımızın en büyük yaşam kaynağı olan su, yaşlanmamıza da etki eden en büyük unsurdur. Bu nedenle günde aksatmadan en az 3 litre su içmek hem vücudumuzun su oranının dengede kalmasına hem de ilerleyen yaşlarda organlarımızın daha işlevsel çalışmasına yardımcı olacaktır. Yetişkin kadınlarda günde 3-5 litre arasında su tüketilmesi önerilmektedir ve yine yapılan araştırmalara göre uyumadan önce mutlaka 2 bardak su içmemiz sindirim sistemimizin ideal şekilde çalışmasına yardımcı olacaktır. Böylelikle yediğimiz besinleri daha kolay sindirir, sindirim sistemimizin daha az enerjiyle daha verimli çalışmalarını sağlayabiliriz.

agiz ve dis bakimi

ABD’de yapılan bir araştırmaya göre, günlük ağız ve diş bakımını düzenli olarak yapan insanlar, yapmayan insanlara göre altı yıl daha uzun yaşamakta. Aynı zamanda ağız ve diş aralarında oluşan bakterilerin, ilerleyen yaşlarda farklı hastalıkları da tetikleyebileceği tezinden hareketle, günlük ağız bakımınızı ihmal etmemeniz gerektiğini hatırlatıyoruz.

Günlük hayatınızda pozitif olmayı seçmeniz hem psikolojik hem de fizyolojik açıdan yarar sağlayan aktivitelerin başında gelir. Onun için psikologlar güne gülerek uyanmanın, sürekli gülerek ve pozitif hareket etmenin ömrü uzattığını telkin ederler. Zaten bu durumu yapılan araştırmalar da desteklemektedir. İsviçre’de yapılan bir araşıtırmaya göre gülen insanların vücutlarında 100’den fazla kas harekete geçer ve gülmek kan dolaşımınızı hızlandırır. Durum böyle olunca kendimizi daha dinç ve sağlıklı hissederiz. Gülmeyi ve pozitif olmayı ihmal etmeyin.

stresten uzak kalin

Günlük yaşamınızda işlerinizi kolaylaştıracak aletleri kullanmaktan vazgeçin. Örneğin evinize çıkarken asansör kullanmak yerine merdivenleri tercih edin. İşe giderken arabanızla yola çıkmaktansa, mesafe yakınsa yürümeyi tercih edin. Çarşıya, pazara alışverişe çıkarak vücudunuzun hareket etme sürelerini arttırmanız önerilmektedir. 30 yaşından sonra artan yağ oranını düşürebilmek için eskisinden daha fazla gayret göstermeniz gerekmektedir.

Mümkün olduğunca stresten uzak durun. Daha önceki haftalarda stres ile ilgili hazırladığımız yazımızı okumanızı öneririz. Stresten korunmaknız için bir takım önerileri kaleme aldığımız aşağıdaki yazıları okuyarak mümkün olduğunca umursamaz ve pozitif kaldığınızı sizler de farkedeceksiniz.

[ads2]Yukarıdaki tavsiyeleri de göz önünde bulundurarak stres odaklı yaşlanma hızınızı en aza indirmeniz mümkündür.

Tüm bunların haricinde vücudunuzun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri aldığından emin olun, bunların yanında D vitamini ve D vitaminini harekete geçiren doğal güneş ışığını vücudunuza uygulayın. Yani mümkün olduğunca günün belirli saatlerinde vücudunuzun güneş almasını sağlayın.

Hepsinin yanında düzenli beslenme ve mümkün olduğunca kalori kontrolü uygulamaları 6 ay içerisinde etkisini gösterecek ve etrafınızdaki insanlardan övgüler almaya başlayacaksınız. Övgüler aldıkça genç kalma isteğiniz daha da perçinleşecek ve sonucunda yukarıda sıraladığımız uygulamaları daha da düzenli bir şekilde korumaya gayret edeceksiniz.
©Kadının Kitabı özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz