Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Aralık 2018

10 Dakikada En 100 Kalori Yaktıran Egzersizler

Kilo problemi yaşayan ve bu kilolardan kurtulmak isteyenler, beslenmelerini düzene sokmanın yanında egzersizi de hayatlarının bir parçası yapmak durumunda. Çünkü uzmanlar sadece diyetle kilo verilse bile egzersizle desteklenmeyen bu durumun bir süre sonra değişeceğini ve tekrar kilo alma sürecine girileceğini söylüyor. Uzman Diyetisyen Serkan Tutar da kilo kontrolünde egzersizin önemine vurgu yapıyor.

[ads1]Özellikle fazla kalori yaktıran egzersizlere değinen Tutar, “10 dakikada 100 kalori yakmak mümkün” diyor ve hızlı kalori yaktıran egzersizler hakkında şunları söylüyor:

İp atlamak

10 dakika boyunca durmadan ip atlamak ciddi anlamda zor bir egzersizdir. Ama 10 dakika boyunca ip atladığınızda yaklaşık olarak 87 kalori yakarsınız. Bunu daha eğlenceli bir hale getirebilmek için her seferinde bir hedef belirleyip vücudunuzu bu sayıya ulaşmak için zorlamalısınız.

Sprinter koşu

 Saatte 13 km hızla koşmak oldukça zordur. Ama bunu başardığınızda 10 dakika içerisinde 117 kalori yakarsınız. Eğer bunu yapabilecek gücünüz ve enerjiniz yoksa daha kısa zaman aralıkları ile ama daha sık yapabilirsiniz. 1-2 dakika koşu temponuzu maksimuma çıkarıp daha sonra yavaşlatıp hızlandırabilirsiniz.

Spinning

10 dakika boyunca spinning yaptığınızda yaklaşık olarak 99 kalori yakarsınız. Bu kaloriyi 10 dakika yakmanız için spinning’in çok yüksek tempoda yapılması gerekmektedir. Spora yeni başlayanlar için çok yüksek tempoda bu egzersizi yapmak doğru değildir. Bu nedenle temponuzu yavaş yavaş arttırmaya özen gösterin.

 Step aerobik

Yüksek yoğunluklu step aerobik yapıldığında 10 dakika içerisinde 92 kalori yakarsınız. Eğer biraz daha fazla zamanınız varsa yeni hareketler öğrenebilir ve yaktığınız kalori miktarını zamanla doğru orantılı olarak arttırabilirsiniz. Ayrıca grup seanslar bu tarz sporlarda yapma süresini uzatmaktadır. Fazla miktarda ter atılması nedeni ile yağ yakımına da ciddi katkısı bulunmaktadır.

Basketbol oynamak

 Basketbol kalorinin fazla yakıldığı bir egzersizdir. Ama 10 dakika içerinde 95 kalori yakmak istiyorsanız yüksek tempoda basketbol oynamalısınız. Yüksek tempo basketboldan kastımız adam adama veya alan savunması olsa da tam saha savunma yapmanız gereklidir.

 Bisiklet sürme

saatte ortalama 24 km hızla bisikleti 10 dakika boyunca sürdüğünüzde 92 kalori yakarsınız. Bu rakamlar düz yolda sürdüğünüz koşullarda geçerlidir. Eğer yokuş yukarı bisiklet sürüyorsanız bu daha fazla kalori yakacağınız anlamına gelmektedir. Spinning yapmaktan hoşlanmayanlar için daha iyi bir alternatiftir.

 Yüzme

10 dakika boyunca aralıksız yüzüldüğünde 85 kalori yakarsınız. Yüzme genel olarak kilo vermede değil vücudu şekillendirmede daha önemli bir spordur. Bu nedenle hedef kilonuza ulaştıysanız yüzme ile birlikte vücudunuzun sıkılaşmasını sağlayabilirsiniz.

[ads2] Eliptik bisiklet

Eliptik bisiklet uzun süre yapılması zor olan bir egzersiz aletidir. Eliptik yapan bireyler 10 dakika içerisinde 105 kalori yakarlar. Uzun süre yapılması kas kasılmasına neden olabileceği için dikkatli yapılmalıdır. Daha zorlu hale getirmek için direnci ve eğimi üzerinde oynayabilirsiniz. Bu şekilde yakılan enerji artmaktadır.

 Sprint ve şınav çekmek

 Bu iki egzersizi birleştirmeniz çok daha fazla verim almanızı sağlayacaktır. 1 dakika boyunca sprint atıp daha sonra 1 dakika boyunca şınav çekmeniz yakılan kalori miktarının 10 dakika içerisinde 130 olmasını sağlayacaktır.
Ntv. com

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz