Bumerang - Yazarkafe
Web sitemize hoşgeldiniz, 20 Ocak 2019

0-12 Ay Bebek İle Oyun Aktiviteleri

[ads1]Bebeğiniz dünyaya geldikten sonra anne ve babada birçok yeni özellikler oluşur ve ortaya çıkmamış yetenekleri bebekle beraber ortaya çıkar ve gelişir. Bunu isteyerek ve özellikle yapmaya çalışmaz kimse ancak bu durum böyledir.
Örneğin bebeği olan bir anne baba onu kucağına aldıkları anda istemsiz ve bilinçsiz bir şekilde hafifçe sallamaya başlarlar. Bebek ağlasa da ağlamasa da. Aslında bebekli bir hayata başlamak insanın daha yaratıcı ve pratik olmaya zorluyor. Birçok şeyi eskiye nazaran daha çabuk ve pratik bir şekilde çözüme kavuşturabiliyorsunuz mesela.
Şimdi gelelim bebeğiniz doğduğu andan itibaren onunla ne tür aktivite ve oyunlar oynayabileceğinize gelelim.

0-3 ay
Bebek doğduğundan itibaren ilk 3 ay pek bir aktiviteye gerek yoktur. Zaten bebek bu dönemde sürekli uyur ve daha kafasını tutmakta acizdir. Bebeğin uyanık olduğu zamanlarda ise anne emzirir ve bezini değiştirir banyo yaptırır. İlk 2 ay kimseyi tanımaz ve etrafına pek de gülücükler saçmaz. 2 aydan sonra bebek yavaş yavaş boynunu tutar etrafı daha dikkatli inceler.
Bu ilk 3 aylık dönemde bebeğinize ninniler, şarkılar söyleyin ve onunla dans edin. Başka bir şey yapmanıza gerek yok.

bebekle-oyun 24-6 ay
4-6 aylık bu süreçte bebekler artık başlarını rahatça tutar, elinden tutulunca doğrulurlar ve etrafına artık bilinçli bir şekilde gülücükler saçar ve sesli gülmeye başlarlar. Dış dünya ile merakları artmaya başlar ve keşfetmek isterler. Önceleri sürekli ellerini ağzına götürür  ve uzun uzun emerler siz eline bir şey verdiğinizde ise onu tutup ağzına götürürler.
Meraklı bebeğinizle bu dönemde evin içinde turlar atın ve evi gezdirin. Eline yumuşak ve katı cisimler verin. Ucu sivri ve keskin olmayan şeyler elbette.
Karnının üzerine koyup önüne çeşitli oyuncaklar sererek onun bunlara dokunmasını sağlayabilirsiniz. Ancak balında olsanız iyi olur. Onu bu şekilde yalnız bırakmamanız en doğrusu.

Bunların dışında minik kafiyeli oyunlar da oynayabilirsiniz. Parmaklarını tutup “Bu tutmuş, bu pişirmiş, bu yemiş, bu da  hani bana demiş” gibi aktiviteler de yapabilirsiniz.

bebekle-oyun 36-9 ay
Bebeğiniz 6 aylık olduğuna göre artık kendi kendine oturmaya başlayabilir. Hem oturup hem de boynunu tutan bir bebek artık daha fazla şey ister ve merak duygusu gelişmiştir. Eline verdiğiniz bir şeyi sallar, yere vurur ve atar. Hatta attığı şeyi de sizin ona geri getirmenizi bekler. Bebeğinizin gelişimi için bıkmadan usanmadan onunla ilgilenmeli ve sabır göstermelisiniz.
Bu aylarda bebeğiniz var ve yok arasında biraz şaşkındırlar. Elinizle yüzünüzü kapatıp tekrar çıktığınızda sizin geri geldiğini sanırlar. Hatta ses çıkardığınızda gülerler bile. Ce- eeee oyunu onlar için çok keyifli ve çok güldürücüdür. Bunu biz kendimizi bildik bileli bebeklerin hepsi de çok sevmiştir.
Ona vücut uzuvlarını tanıtın. Uzuvları öğrenen bebeğe hani burun, hani göz, hani kaş gibi sorular sorarak öğrenme kabiliyetini artırın.

9-12 ay
Bu dönemde bebeğiniz sizin komiklik yaptığınız her şeye çok gülecek. Ona binbir türlü şebeklik yapmak serbest. Kendinizi ıslatıni şaşırın, düşer gibi yapın bebeğiniz bunlara kıkır kıkır gülecektir. Onunla ilgilendiğinizi görmek onunla uğraşmak onu çok mutlu edecektir.

[ads2]Ayrıca bebeğinizin düşünmesini sağlayacak kafa yorduran zeka geliştirici oyuncaklar alın. Nesneleri nereye yerleştireceğini öğrenmesini sağlayın. Bebeğin önüne 2 farklı kap koyun ve oyuncakları doldur boşalt yapmasını sağlayın. Bu bebeklerin sevdiği aktivitelerden bazılarıdır
Bebeğiniz büyük bir ihtimalle artık sizi taklit etmeye bayılıyor. Tuhaf, komik sesler çıkararak bebeğinizin sizi taklit etmesini sağlayın. Belki onlar da başka ses çıkarabilirler o zamanda siz onu taklit edin. Bebeğinizi banyo yaptıracağınız zaman da ona içi su dolu küvet yaparak içine de oyuncak koyup eğlenceli vakitler geçirmesini sağlayabilirsiniz.
Kadının kitanbı.com özel haberidir izinsiz kullanılamaz…

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz